Nexus 5 ve Android 4.4 KitKat tanıtıldı

Nexus 5 ve Android 4.4 KitKat tanıtıldı

PAYLAŞ

Google, merakla beklenen ve neredeyse her bilgisi sızan Nexus 5’i ve yeni Android 4.4 KitKat’ı tanıttı

Nexus 5′in teknik özellikleri daha önce sızan bilgilerle aynı. Android 4.4 KitKat önyüklü olarak gelen Nexus 5′in temel teknik özellikleri şu şekilde sıralanıyor; 4,95 inç Full HD ekran (Gorilla Glass 3), dört çekirdekli 2,3 GHz Snapdragon 800 işlemci, Adreno 330 grafik işlemci, 2 GB bellek ve 16 GB ile 32 GB depolama seçenekleri.nexus5

LG tarafından geliştirilen telefonun kamerası ise 8 MP algılayıcıya sahip. Telefonda, tıpkı Nexus 4′teki gibi bir microSD kart yuvası bulunmuyor. ABD ve İngiltere’de bugün satışa sunulan cihazın 16 GB’lık modelinin fiyatı 349 dolar. Nexus 5′in ülkemize ne zaman geleceği ise muamma.

Android 4.4 KitKat

Android’in yeni sürümü 4.4 KitKat, daha bütün bir Android deneyimi sunuyor. Görsel olarak geliştirilen ve daha sade bir görünüm kazanan işletim sisteminde, Hangout uygulaması SMS ve MMS’i de tek bir çatı altında topluyor. 512 MB bellekli cihazlarla da çalışabilen 4.4 KitKat’taki değişim iOS 7′deki gibi büyük değil ancak Google’ın Apple’ınki gibi yalın bir tasarım anlayışı benimsediği görülüyor.

Android 4.4 KitKat şu an için yalnızca Nexus 5′te bulunuyor. Önümüzdeki haftalarda ise Nexus 4, Nexus 7, Nexus 10, Galaxy S4 Google Edition ve HTC One Google Edition modelleri için yayınlanacak.