Oscar Ödül Törenleri Koronavirüs Nedeniyle Ertelendi!

Oscar Ödül Törenleri Koronavirüs Nedeniyle Ertelendi!

PAYLAŞ
Oscar Ödül Törenleri Koronavirüs Nedeniyle Ertelendi!
Oscar Ödül Törenleri Koronavirüs Nedeniyle Ertelendi!

Koronavirüs salgını etkisini artırmaya devam ediyor. Merkez üssü Çin’in Wuhan kenti olan Covid-19 gün geçtikçe daha çok can alıyor. Buna engel olmak adına alınan önlemler ise bir hayli fazla ve gerekli. Alınmayan önlemler veya gevşetilmiş kurallar nedeniyle enfekte olan kişi sayısı hızla yükselebilir ki bir örneğini ülkemizde yaşadığımızı da belirtmemiz gerekiyor.

Bu yıl teknolojik, sanat, spor ve daha pek çok kulvarda etkinliğin ertelendiğini gördük. Koronavirüs nedeniyle ertelenen etkinliklerin arasına her gün yenileri ekleniyor. Bu etkinliklerin yerel, milli veya uluslararası olması ise pek de fark etmiyor. Önlemsiz alınmadan kalabalık toplulukların bir araya gelmelerine izin vermek pek de akıl karı değil.

Bu yıl birçok filmin çıkış tarihinin de ertelemesine sebep olan koronavirüsten, Oscar ödül törenleri de nasibini almış oldu. Bu sabah ABD’de, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından Oscar ödül törenleriyle ilgili bir karara varmak için toplantı düzenlendi ve önlem alınmasına karar verildi. Düzenlenen toplantının ardından herkesin öngördüğü şekilde bir açıklama yapıldı. Normalde 2021 yılının şubat ayında yapılacak olan 2021 Akademi Ödülleri etkinliği ertelendi. Bu bağlamda 93. Oscar Ödülleri Töreni 2021 yılının Nisan ayında yapılacak.

oscar-odul-torenleri-koronavirus-nedeniyle-ertelendi

Çıkan yeni erteleme kararı doğrultusunda Oscar ödülleri için aday gösterme aralığı da uzatıldı. Normalde 31 Aralık 2020 tarihinde son aday gösterimlerini kabul edecek olan akademi, bu tarihi 1 Ocak 2021 ile 28 Şubat 2021 tarihleri arasında uzattı. Herkesin merakla beklediği En İyi Film ve En İyi Orijinal Film Müziği dallarındaysa son aday gösterim tarihi 15 Şubat 2021 olarak belirlendi.

  • İlk ön eleme oylaması: 1-5 Şubat 2021 arasında
  • Aday gösterilen filmlerin listelenmesi: 9 Şubat 2021 tarihinde
  • Ön elemeyi geçen adayların oylanması: 5-10 Mart 2021 arasında
  • Final oylaması: 15-20 2021 Nisan arasında
  • Museum Gala: 17 Nisan 2021 tarihinde
  • 93. Oscar Ödül Töreni: 25 Nisan 2021 tarihinde
  • Müzenin halka açılışı: 30 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.

Normal olarak 20 Haziran 2020 tarihinde Beverly Hills’te gerçekleşecek olan Oscar’ın ‘The Academy’s Scientific and Technical Awards’ töreniyse şu an için bilinmeyen bir tarihe ertelenmiş durumda. 25 Nisan tarihinde gerçekleşecek olan Oscar töreni Hollywood’da bulunan Dolby Theatre’da yapılacak ve ödül töreni ABC tarafından dünya çapında 225 ülke ve bölgede canlı olarak yayınlanacak.