Milli Elektrikli Tren İçin Testler 30 Ağustos’ta Başlıyor!

Milli Elektrikli Tren İçin Testler 30 Ağustos’ta Başlıyor!

PAYLAŞ
Milli Elektrikli Tren İçin Testler 30 Ağustos'ta Başlıyor!
Milli Elektrikli Tren İçin Testler 30 Ağustos'ta Başlıyor!

Yerli üretime verilen önemin arttığı bir dönemdeyiz. Aynı zamanda yaşadığımız gezegenin geleceği konusunda da üreticilerin daha bilinçli hareket ettiğini görüyoruz. Fosil yakıt tüketimini azaltarak atmosfere daha az zarar veren enerji kaynakları tercih edilmeye başlandı. Bu kaynakların başında da elektrik geliyor. Şu anda pek çok aracın elektrikli modellerinin üretildiğini görüyoruz. Otomobiller, yatlar, trenler ve uçaklar üzerinde yoğun bir çalışma sürecine girilmiş durumda. Ülkemizde de bu tarz atılımlar gerçekleşiyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan milli otomobil tanıtımının ardından, geçtiğimiz aylarda milli elektrikli tren tanıtımının da yapılığını görmüştük. Yakın zamanda üretime geçmesi de söz konusu olan milli elektrikli trenin testlere başlayacağı tarih açıklandı.

Türkiye Vagon Sanayisi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ), 2013’te yerli elektrikli tren setlerinin üretimi için görevlendirilmişti. Şu anda yılda 240 adet alüminyum gövdeli araç üretmeye hazır durumda. Milli elektrikli tren üretiminin gerçekleştirildiği TÜVASAŞ’ın Sakarya’daki tesislerinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, projeyle ilgili son bilgileri açıkladı.

milli-elektrikli-tren-icin-testler-30-agustosta-basliyor

Türkiye’de ilk defa yerli ve milli elektrikli tren setinin son aşamalarına gelindiğini belirten Karaismailoğlu şunları da ekledi, “Proje kapsamında ilk alt yapıyı kurduk. Alüminyum gövde üretim, boyama, kumlama tesislerini 2019 yılında devreye aldığımız trenimizi en kısa zamanda raylara indirip, testlere başlayıp, yolcu taşıyacağız.” Ayrıca trenin ray ve yol testlerinin 30 Ağustos’ta başlayacağını açıklayan Karaismailoğlu,“Akabinde de inşallah yıl bitmeden işletmeye alıp yolcu taşımaya başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Trenin özelliklerinden de bahseden Karaismailoğlu Yerli elektrikli trenin saatte 225 kilometre hıza ulaşabileceğini ve vatandaşlara konforlu bir ulaşım hizmeti sağlayacağını ifade etti ve şunları da ekledi, “Yeni trenimizde yolcu güvenliği ve konforu önceliği var. Bir setin toplam koltuk sayısı 324’tür. Bunların ikisini engelli yolcularımız için ayırdık. Engelli yolcular için özel bölümler de olacak trende. Güvenliği sağlama, otomatik durdurma, tam otomatik iklimlendirme ve kamera sistemleri ile donattık trenimizi”

Pek çok ülkede hayatı olumsuz etkileyen koronavirüs sürecine rağmen çalışmalarına ara vermediklerini belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak şantiyelerimiz ve bakanlıklarımızda Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda, çalışan arkadaşlarımızın sağlığını ön plana alarak çalışmalarımız sürdü. Demiryolu sektöründe tasarımdan uygulamasına, güvenliğinden konforuna kadar her bir parçası ve süreciyle milli tren yapmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Yerli treni markalaştırma ve ihraç etme hedeflerinin de bulunduğunu belirten Bakan, 29 Haziran tarihinde fabrika testlerine başlayacaklarını aktardı.