Popüler mesajlaşma platform alternatifi, Telegram

Popüler mesajlaşma platform alternatifi, Telegram

PAYLAŞ

Bugünlerde, özellikle Whatsapp’ın dünya çapında yayılması ile daha da yıldızı parlayan internet üzerinden mesajlaşma sistemlerine güzel Telegram.

Zamanla yaygınlaşan net üzerinden mesajlaşma platformlarına gün geçmiyorki yeni bir alternatif eklenmesin. Whatsapp tabiki bu konuda benzersiz bir liderliğe sahip olsada zamanla muhakkak ki sarsılma yaşayacak. Bunun en temelleri ise kullanıcıların kendilerine özel başka üçüncü kişilerde bilgileri olmayan şifrelenmiş mesajlaşma platformlarına ihtiyaç duyması ile ortaya çıkacak. Hali hazırda bu konuda bir çok çalışma olmasına karşın bu çalışmalara fikir verebilecek bir çalışma olan Telegramı kısaca sizlere anlatalım.

neden telegram

 

Öncelikle sistem gerçektende whatsapp’ta var olan neredeyse her türlü özelliğe sahip. Kriptolama işlemine önem verilmiş özel teknikler kullanılmış ve bizi ilgilendiren en önemli özellik ise burada sistemin open source yani açık kaynak kodlu olmasıdır. Ayrıca hatırlatmak isterim bu sistemi kullanmak isteyenler için de ücretsiz çalışmaktadır.

 

telegramın faydaları    Telegram kullanmak için neden ararsanız, 200 kişilik gruplara dahi izin veriyor olması, siz isterseniz açık kaynak kodlu arayüzü değiştirebiliyorsunuz fakat sistem sizin için yine de verilerinizi depo ediyor.

telegram platformları

En güzel taraflarından biri de neredeyse bütün platformlar için size kullanım alanı sağlıyor olmasıdır. İsterseniz Mac OS X isterseniz normal PC gibi platformlarda dahi Telegramı kullanma imkanınız olmaktadır. Tekrar hatırlatmakta fayda var neredeyse bütün platformlardaki kaynak kodları açık olarak verilmektedir. Sadece sunucu tarafındaki kodlar hariç. Tabi bu sistemin asıl amacının düşünülünce ortaya çıktığını düşünüyorum (veri hırsızlığı daha doğdurusu veri depolayıp gerektiğinde kullanmak ki facebook, whatsapp ve diğer platformların gerektiğinde devlet güçleri tarafından kullanıldığı bilinmektedir). Android platformunu inceleme fırsatım oldu. Burada kullanıcının verileri sunucuya göndermesine yardımcı olan kodları bulmanız da hiçte öyle kolay değil ve sistemi değiştirmek istediğinizde büyük sorunlar ile karşılaşmamanızın imkanı yok. Sonuçta sıfırdan başlamak yerine böyle var olan sistemler üzerinden bir şeylere başlamak her zaman sizi bir adım önde başlatacaktır.

PAYLAŞ
Önceki makaleWindows 8 Satışları Bitiyor
Sonraki makaleInstagram’a Güncelleme İle Gelen İki Yeni Özellik…
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.