Racing Team Turkey, Le Mans’ta Türkiye’yi Temsil Edecek!

Racing Team Turkey, Le Mans’ta Türkiye’yi Temsil Edecek!

PAYLAŞ
Racing Team Turkey, Le Mans'ta Türkiye'yi Temsil Edecek!
Racing Team Turkey, Le Mans'ta Türkiye'yi Temsil Edecek!

Racing Team Turkey, Le Mans’ta Türkiye’yi Temsil Edecek! Ülkemizde motorsporlarına olan ilgi futbol ve basketbola kıyasla daha az olsa da çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Hatırlayacak olursanız geçtiğimiz yılın Kasım ayında 7 yıl aradan sonra İstanbul’a geri dönen F1’i yeniden izleme fırsatı bulmuştuk. Lewis Hamilton’ın adını altın harflerle tarihe yazdığı yarış uluslararası boyutta dikkat çekmişti ve sezonun en çekişmeli yarışlarından biri olarak değerlendirildi.

Dün de motorsporları adına ülkemizde önemli bir gelişme yaşandı. Racing Team Turkey, Le Mans yarışlarında LMP2 kategorisinde mücadele edeceği 3 pilotunu açıkladı. Yeni yarış takımının mücadele edeceği otomobiller de kırmızı renkte olacak.

racing-team-turkey-le-mansta-turkiyeyi-temsil-edecek

Türk motorsporları adına yeni bir devrin başlangıcı olan Racing Team Turkey’in pilot ekibi de belli oldu. Bu pilotlardan ikisinin yarış kazanan başarılı pilotlar olduğunu belirtelim. Geçtiğimiz aylarda Le Mans 24 Saat yarışında birinci olan ilk Türk pilot Salih Yoluç ve çifte Le Mans 24 Saat zaferi olan Birleşik Krallık’tan Harry Tincknell ile Charlie Eastwood bu takımda yer alan isimler.

İlk Yarış

Racing Team Turkey, yeni kırmızı LMP2 otomobilleriyle ilk yarışına 18 Nisan’da çıkacak. İspanya’nın Circuit de Barcelona-Catalunya pistinde gerçekleştirilecek yarışın ardından ekip, 2021 Avrupa Le Mans Serisi boyunca sırasıyla Avusturya Red Bull Ring, İtalya Monza, Fransa Le Castellet, Belçika Spa ve Portekiz Potimao Pisti’ndeki yarışlarda mücadele edecek.

racing-team-turkey-le-mansta-turkiyeyi-temsil-edecek

TOSFED Başkanı Eren Üçlertoprağı Racing Team Turkey’in kuruluşuyla ilgili, “Son dönemde organizasyon kalitesi ve sporcularımızın başarılarıyla dünya motorsporları arenasında ön plana çıkan ülkemizin yükselişi devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Salih Yoluç, “Racing Team Turkey by TF Sport ile ELMS’de yarışacağım için çok mutluyum. Yepyeni bir mücadele olacak ancak çok iyi bir takımımız var ve onlarla birlikte GT klasmanında olduğu gibi hızlıca tepeye tırmanabileceğimize inanıyorum!” derken, takım arkadaşı Charlie Eastwood ise “Salih ile bir sezon daha geçirecek olmak mükemmel ve Harry’de ekibimize süper bir ilave olacak. P2 araçları GT’ler ile karşılaştırınca çok daha farkı bir canavar ancak LMP2 ile olan kısa testimiz gayet iyi geçti ve Salih de bizi temposu ile etkiledi. Bu sezon iyi sonuçlar alabileceğimize şüphem yok” şeklinde konuştu.

racing-team-turkey-le-mansta-turkiyeyi-temsil-edecek

Harry Tincknell’ın ise açıklaması şu şekilde oldu; “Salih ve Charlie’nin yanında TF Sport gibi deneyimli bir ekibe katılmak beni heyecanlandırıyor. Onları yakından takip ediyordum ve prototip sınıfına katılmaları için doğru zaman olduğunu düşünüyorum. ELMS’ye güçlü bir takım ile dönmeyi uzun zamandır istiyordum ve ekibin, GT klasmanındaki başarılarının LMP2’ye taşınacağına eminim. Salih’in GT klasmanındaki meteorik yükselişini ve Le Mans galibiyetine giden yolunu izledim ve bence prototip sınıfı onun sürüş stiline çok uygun olacak. Salih ve Charlie ile çok eğlenceli bir yıl geçireceğiz!