Samsung Uzaydan Dünyaya İnternet mi Dağıtacak?

Samsung Uzaydan Dünyaya İnternet mi Dağıtacak?

PAYLAŞ

Facebook, Google ve Tesla gibi dünya devlerinin uzaydan internet yayını yapmak için oluşturduğu projelerin ardından Samsung varlığını gösterebilecek mi?

Bilişim uzmanlarına göre; yakın gelecekte İnternet ihtiyacını karşılayacak yeterli bant genişliği sağlanamayacak. Teknoloji devleri bu sorunu “herkese ucuz internet” hedefi ile birleştirip yeni teknolojilerle çözmeye çalışıyorlar. Çözümlerden bir tanesi hepimizin bildiği üzere “gökten gelen internet”, yani atmosferin üst kısımlarında internet yayını yapan çeşitli araçlar. Facebook’un uçakları, Google’ın balonları ve Tesla’nın küçük uydularından sonra şimdi Samsung’da duruma dikkat çekerek kendi önerisini sundu. space-internet

Bir araştırma makalesinde, Samsung’un Texas’daki Ar-Ge biriminden sorumlusu Farooq Khan, çözümün küçük uydularda olduğunu söyledi. 4600 uydulu bir ağ kurarak yeryüzüne İnternet dağıtılabileceğini savunan Khan; bu çözüm hem ucuz olacak hem de yerdeki İnternet çok daha hızlı olacak. 160 ve 2000 kilometrelik irtifalarda dünyanın çevresini dönecek olan uydular ayda bir zetabayt, veya 5 milyar kullanıcı için ayda 200GB’lık veri transferini destekleyeceğini savundu.