Samsung Galaxy Note 4 İncelemesi

Samsung Galaxy Note 4 İncelemesi

PAYLAŞ

Samsung Note ailesinin en yeni üyesi Galaxy Note 4, 2014 senesine damga vuran cihazı. Tablet ve akıllı telefon melezi olarak adlandırdığımız Galaxy Note 4, Phablet sınıfında yer alıyor. Cihazda UV sensöründen, kanınızdaki oksijen seviyesini ölçmeye yarayana kadar bir çok sensör mevcut. Elbette bu sensörleri sadece denemek için bir kere kullanacaksınız ve muhtemelen uygulamalar arasındaki yerini bile unutacaksınız. S-Pen‘in gelişmiş özellikleriyle kullanıcılara yeni bir kalem deneyimi yaşatan cihazı kullanması oldukça zevkli.

 

Donanım ve Performans

Galaxy Note 4 kullanılan Exynos 5433 işlemcisi ilk defa Qualcomm‘un Snapdragon’lu işlemcilerini geride bırakmayı başarmış! Elbette sadece işlemciyle kalmıyor Exynos olan sürümünde 16 çekirdekli ARM MaliT760 GPU’ su yer alıyor. Exynos’lu sürümde kullanılan cihaz 20 nm teknolojisi ile üretildiği için batarya verimliliği ve cihazın ısınmaya karşı direnci Qualcomm işlemcili modeline oranla daha başarılı. Galaxy Note 4‘ün Exynos işlemcili modeli antutu testlerinden 48.430 puan alırken Qualcomm sürümü ise 46.910 puanda kalıyor.

Bizim kullandığımız, yani Samsung Türkiye Garantili Exynos Cihazda 8 çekirdekli işlemci yer alıyor. Bu işlemcilerden dördü 1.9 GHz hızında diğer dördü ise 1.3 Ghz hızında çalışıyor. Li-Ion 3220 mAh batarya kapasitesi bu büyüklükte ve bu çözünürlükte bir ekran için kağıt üstünde yeterli gelmeyebilir. Ancak günlük kullanımlarda Note 4 bir çok akıllı telefona göre başarılı bir performans izliyor. Günün sonunu görmeden bataryanızın bitmesi gibi bir sorun ile asla karşılaşmayacağınızı tahmin ediyorum. Cihazın parmak izi sensörü tepki hızı maalesef ortalamanın biraz altında kalıyor.

 

Tasarımnote_4_tasarim

Galaxy Note 4‘ün tasarımı Note ailesinin tüm özelliklerini Note 4’e yansımış. Note 3‘den alışık olduğumuz arka deri kapak Note 4 ile yeniden karşımıza çıkıyor. Ama tek bir fark ile Note 3′ de hissettiğiniz gerçek deri hissi bu sefer adeta sert plastik hissi veriyor. Cihazın bu kusurundan dolayı birazcık not kırabiliriz. Onun yanı sıra Samsung alışık olduğumuz plastik tabusunu yıkarak cihazın kenar çerçevelerini şık metal alışımla bütünleştirmiş. Cihaza teknik olarak sağlamlık katarken tasarım açısından da zenginlik katmış ve oldukça şık duruyor.

Ekran

Note 4, Samsung’un kullanıcılarını ekran konusunda son 2-3 yıldır hiç yanıltmıyor. Son derece başarılı ekran çözümleri sunuyor. Bunun başlıca sebebi kullandıkları Super AMOLED ekran teknolojisi. Note 4 şimdiye kadar üretilen ekran çözünürlüğüne de farklı bir boyut getiriyor ve akıllı telefonlarda görmeye alışık olmadığımız Quad HD ekran çözünürlüğü ile 2560 x 1440 piksel çözünürlük ve 515 PPI ile kullanıcılara bu zamana kadar ulaşan en iyi ekran deneyimini yaşatıyor. Ekranın güneş altındaki kullanım performansı iyi olarak özetlenebilir.

 

S-Pen Özellikleris-pen

Galaxy Note ailesinin belkide temel yapı taşlarından birini oluşturan S-Pen özelliği. Her yeni Note üyesinin piyasaya çıkmasıyla birlikte S-Pen‘e gelen özellikler de artıyor ve gelişiyor. Bir önceki modeline göre S-Pen çok daha fazla hassasiyeti kullanıcısına ulaştırmayı başarmış. Elbette tam olarak bir kağıt deneyimini yaşatamasa da git gide başarılı bir deneyim yaşatmaya başladı. S-Pen ‘i kullanarak fotoğraflar veya ekran görüntüleri üzerine bir çok not alabilirsiniz. 3. parti uygulamaları kullanarak son derece başarılı çizimlere imza atabilirsiniz.

S-Pen ile bir metnin üzerinde seçim yaparak kopyalayabilirsiniz. Ayrıca kopyaladığınız bu metni istediğiniz bölüme yapıştırarak maillerinizi, sohbetlerinizi daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Galeriden çoklu seçim yaparak silme veya düzenleme işlemleri yaparken de S-Pen kullanımının kolaylıklarından ciddi şekilde yararlanabiliyorsunuz. S-Pen’i kaybetmekten hiç korkmayın. Cihaz S-Pen‘i bir yerde unutur veya düşürürseniz bunu algılıyor ve size S-Pen‘i bırakıp unuttuğunuza dair uyarı veriyor. Bu özelliği kullanmak için ayarlar kısmından aktif etmiş olmanız gerekiyor.

 

İşletim Sistemi ve Arayüz

Note 4‘e kullanılan Android KitKat 4.4 sürümü ile TouchWiz arayüzü kullanılıyor. Yakın zamanda çıkması beklenen Lollipop 5.0 sürümü ile arayüz ve cihazın işletim sistemi temelinde ciddi değişikliklerin gelmesi bekleniyor. Samsung‘un arayüzünün LG, HTC gibi diğer Android işletim sistemi kullanan cihazların arayüzlerinden daha kullanışsız olmasının altını çizmemizde fayda var.

 

Multimedya ve Kameragalaxy-note-4_camera

Note 4, de yer alan arka kamera teknik özellikler açısından Galaxy S5‘de kullanılan kamera ile aynı. 16 MP çözünürlüğünde OİS (Nesne Sabitleme Teknolojisi) ile düşük ışıklı ortamlarda dahi başarılı performans sergiliyor. Cihazın Selfie kamerası olarak tabir ettiğimiz ön çekim kamerası da 3.7 megapiksellik çözünürlükte fotoğraflar çekebiliyor. Cihazda yazılım olarak yer alan yüz güzelleştirme modu ile artık daha genç görünmek mümkün. Note 4’ün gerçekten parmak ısırtan özelliklerinden birisi de 4K Video kayıt özelliğinin bulunması. 2160P ile 30 FPS, 1080P ile 60 FPS gibi son derece akıcı video kayıt desteği ile profesyonel Video kayıt cihazlarına kafa tutucak özelliklerde performans sergiliyor.