Sanayi Bakanlığı “Yazılım Okulları Açılacak.” Dedi

Sanayi Bakanlığı “Yazılım Okulları Açılacak.” Dedi

PAYLAŞ
Sanayi Bakanlığı
Sanayi Bakanlığı "Yazılım Okulları Açılacak." Dedi

Sanayi Bakanlığı “Yazılım Okulları Açılacak.” Dedi! Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Açık Kaynak Platformu’nun başlattığı Açık Seminer programının ilk gününde konuşma yaptı. Telekonferans yoluyla gerçekleştirilen programda, açık kaynak koduyla geliştirilecek kritik yazılımları üretmenin peşinde olduklarını dile getirdi. Bakan, hâlihazırda belirlenen 3 projenin olduğunu sözlerine ekledi.

Açık Kaynak Platformu, Türkiye’deki yazılımcı sayısını ve niteliğini artırarak yeni teknolojilerde küresel marka ve çözümler ortaya çıkarmak amacıyla geçtiğimiz yıl kurulmuştu. Bakan Varank, “Açık Kaynak Platformu kanalıyla kodlama eğitim programları düzenleyecek ve yazılım okulları açacağız” dedi. Bu okullarda 2023 yılında 500bin katılımcıya ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi. Açık Kaynak Platformu kanalıyla kodlama eğitim programları düzenleyeceklerini ve yazılım okulları açacaklarını müjdeleyerek, “Bu okullardan birisi Bilişim Vadisi’nde diğeri de İstanbul’da olacak” dedi. Bilişim Vadisi ve TÜBİTAK-TÜSSİDE yürütücülüğündeki Açık Seminerler Programı’na İstanbul ve Doğu Marmara Kalkınma Ajanslarının 30 milyon liralık katkı sağlayacağını da dile getiren Varank, “Paydaşlarımız da insan kaynağı olarak, teknolojik ve maddi desteklerle bu sürece katkı sağlayacaklar” diye konuştu.

Türkiye Açık Kaynak Platformu’nun; şirketlere, girişimcilere ve araştırmacılara tek başlarına yapamayacakları projelerde rekabet öncesi iş birliği ortamı sunduğunu söyledi. Platformda 60’ı aşkın şirket, 50’den fazla üniversite, sektör temsilcisi STK ve topluluk üyesi binlerce yazılımcı bulunduğunu anlatan Varank, sadece yazılım geliştirenlerin değil, yeni teknolojilerde yazılım ihtiyacı olan şirketlerin de paydaşları olduğunu kaydetti. Varank, şöyle konuştu:

“Bu sayede yetkin, güvenli, fonksiyonel ve rekabetçi çözümler geliştirmenin önü açılmış oldu. Platformda 60’ı aşkın şirket, 50’den fazla üniversite, sektör temsilcisi STK ve topluluk üyesi binlerce yazılımcı bulunuyor. Burada sadece yazılım geliştirenler değil, yeni teknolojilerde yazılım ihtiyacı olan şirketler de bizim paydaşımız. Platform aracılığıyla ihtiyaç sahibiyle yazılım geliştiricileri bir araya getiriyoruz.”

sanayi-bakanligi-yazilim-okullari-acilacak-dedi

COVID-19 tehdidi sona erdiğinde okulların faaliyetlerine başlayacağını ifade eden Varank, verecekleri kodlama eğitimleri ve bugün ilkini başlattıkları seminerler serisinin, işe sıfırdan başlayanlar için önemli bir rehber olacağını söyledi. Seminerin PARDUS, yapay zeka, veri bilimi gibi konularla devam edeceğini anlatan Varank, “Seminer programının ardından, farklı yaş gruplarını ve yetkinlikleri hedefleyen eğitim programlarımız başlayacak. Eğitimleri başarıyla tamamlayan katılımcılara, dijital rozet vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Varank, salgınla birlikte artık gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ayrımının ortadan kalktığını da ileri sürdü ve ekledi: “Şu an küresel düzende herkes eşitlenmiş durumda. Bundan sonraki dönemde; önleyici hassas tıp çözümleri, blok zincirle tedarik zinciri yönetimi, otonom teknolojiler, kesintisiz bağlantı çözümleri, kapsayıcı mikro ödeme sistemleri belki de en önemlisi etik veri yönetimi üzerine geliştirilen ürünler hızla hayatımıza girecek.”