TOFAŞ, Tıbbi Malzeme Üretiyor!

TOFAŞ, Tıbbi Malzeme Üretiyor!

PAYLAŞ
TOFAŞ, Tıbbi Malzeme Üretiyor!
TOFAŞ, Tıbbi Malzeme Üretiyor!

TOFAŞ, Tıbbi Malzeme Üretiyor! İlk etkilerini Çin’de gördüğümüz ve orada hızla yayılan Koronavirüs için sıkı önlemler alınmakta. Virüsün kaynağı ve tedavisi ile ilgili yapılan araştırmalar büyük bir özveriyle devam ediyor. Ancak yine de kontrol altına alınabildiğini söyleyemeyiz. Hava ve temas yolu ile bulaşabilen virüs fazlasıyla tehlikeli ve ölümcül. Virüs ülkemiz üzerindeki etkilerini katlayarak artırıyor. Birçok yerleşim alanı karantina altına alınmış durumda. İnsanlar sokağa çıkmıyor. Çünkü virüs çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Kalabalık kentlerin sokakları şu an bomboş.  Hastalığın yayıldığı şu günlerde yalnızca çalışmak zorunda olanların dışarıya çıktığını görüyoruz. Vaka sayısı arttıkça daha fazla sağlık çalışanına ve daha fazla tıbbi araca ihtiyaç duyuluyor.

Ülkemizde de tıbbi malzeme ihtiyacı giderek yükselmekte. Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle, küresel anlamda olağandışı ve kritik bir süreçten geçiyoruz. Tofaş, Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadelede ihtiyaç duyulan tıbbı malzeme bulunurluğuna destek olmak amacıyla, ekipman üretimine başladı.

Türkiye’nin beşinci büyük sanayi kuruluşu Tofaş, dünyayı etkisi altına alan Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, sağlık çalışanlarına için tıbbi destek ekipmanları üretmeye başladı. Sağlık personelini ve hastane ortamını virüsten korumak amacıyla geliştirilen biyolojik örnek alma kabini ve  entubasyon kabini Bursa Bursa Şehir Hastanesi hekimlerine teslim edildi. Pandemik virüsün yayılmasına engel olmak ve sağlık personelini korumak için konu uzmanları ile yaptığı değerlendirmelerde en çok ihtiyaç duyulan koruyucu ekipmanları değerlendiren Tofaş, bu konuda hızla çalışmaya başladı.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu “Türkiye’nin öncü sanayi ve ArGe şirketlerinden biri olarak, Koronavirüs ile verilen mücadeleye gereken desteği vermeye çalışıyoruz. Fedakarlıkla çalışan sağlık personelinin korunmasına katkı sunmak için harekete geçtik. Mühendislerimiz, çok sayıda saha ve ofis çalışanlarımız örnek bir çalışma sergilediler. Kısa sürede, yurtdışından aldıkları kabin örneklerini daha da geliştirdiler; siperlikli maskeyi ise seri üretime hazır hale getirdiler. Bu hafta 5 bin adetin üzerinde ekipmanı üreterek hastanelerimize dağıtacağız.” dedi.

Eroldu “Ekipmanlara PDF formatında 2 boyutlu teknik resimler ve CAD data (IGES/PARASOLID) formatında yayınlayacağımız https://tofas.com.tr adresinden ulaşılabilecek. Böylelikle başka firmaların da gerekli tıbbi standartlarda hızla üretim yapmasına olanak sağlayarak, yüksek sayılara ulaşılmasına destek olmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.