Seagate’in 10TB’lık Diski Satışa Çıkıyor

Seagate’in 10TB’lık Diski Satışa Çıkıyor

PAYLAŞ

 

10TB’lık kapasiteye sahip Seagate Enterprise Capacity 3.5 ile aynı alan içinde %25 daha fazla veri yoğunluğu elde edilebilecek. Yani tek bir 42U rafta 9 PetaBayt alan oluşturabilmek mümkün hale geldi.

Seagate’in yeni yılın ilk günlerinde tanıttığı 10TB’lık diski önümüzdeki ay satışa sunuluyor. Özellikle bulut tabanlı veri depolama merkezlerinin taleplerini karşılamayı hedefleyen disk, tanıtılmasıyla birlikte Alibaba ve Huawei gibi firmalara tedarik edilmeye başlanmıştı. Seagate_EnterpriseCapacity10TB_2

Standart 3,5 inçlik sabit disk boyutlarında olan, 7 adet plakadan oluşan ve 14 okuma/yazma kafası bulunan diskin içi helyum gazı ile dolu. Helyum sayesinde plakalar arasındaki sürtünme azalıyor, ısınma önleniyor, böylece disk daha az enerji tüketiyor.

Daha fazla depolama kapasitesini, yüksek performans ve düşük enerji tüketimi ile bir araya getiren bu disk sayesinde, veri depolama merkezlerinin de, bu merkezlerden hizmet alanların da avantaj elde etmesi hedefleniyor.

Ortalama 2,5 milyon saat arızasız çalışma oranına sahip olan disk, SATA üzerinden 6Gb, SAS üzerinden 12Gb veri transfer hızı sunabiliyor.