Sony Xperia Z Ultra İnceleme

Sony Xperia Z Ultra İnceleme

PAYLAŞ

Büyük ekranı ile zarif ve yetenekli.

Sony Xperia Z Ultra uzun zamandır beklediğimiz ve heyecan duyduğumuz bir ürün. Sonunda test merkezimizin konuğu oluyor. Xperia Z Ultra, Phablet sınıfındaki tüm ürünlerden farklı. Devasa boyutlarına rağmen 6,5 mm inceliği sayesinde oldukça çekici. Z Ultra tıpkı Xperia Z1 gibi IP58 sertifikasına sahip. Suya ve toza karşı dayanıklı olan ürün, büyük ekranı ve inceliğiyle dikkat çekiyor.IMAG0005

6.5mm inceliğindeki ürün 212 gram ağırlığında. Xperia Z Ultra, 6.4 inç boyutlarında ekrana sahip. Ekran büyüklüğüne ve görüntü kalitesine önem veren kullanıcılar için Xperia Z Ultra biçilmiş kaftan diyebiliriz. İlk olarak Sony’nin televizyonlarında görmeye alışık olduğumuz Triluminos teknolojisi Xperia Z Ultra’da da yer alıyor ve renkler gerçek değerlerinde çok daha canlı bir şekilde ekranımıza yansıyor. Cihazın genelinde kullanılan cam malzeme ekranın arka yüzeyinde de kullanılmış. Yan taraflarda ise kullanılan sert kapaklar mevcut. Bu kapakların altında microSD kart yuvası, microSim kart yuvası ve microUSB girişleri yer alıyor. Sağ üst tarafta bulunan 3.5 mm kulaklık girişinde ise hiçbir koruyucu yer almıyor. Buna rağmen ürünü bizzat bol sulu ortamlarda test ettik hiçbir koşulda su geçirmediğini belirtelim. Xperia Z’de yer alan IP57 sertifikasını Xperia Z Ultra ile bir adım ileriye taşıyan Sony IP58 sertifikası ile daha dayanıklı bir telefon ortaya çıkarmış.

Xperia Z Ultra’nın 6.4 inç ekranı sadece büyüklüğü ile değil dokunmatik hassasiyet performansıyla da gayet başarılı. FullHD görüntü desteği sağlayan ekranı sıradan bir kurşun kalem yardımı ile de kullanabiliyorsunuz. Evet son derece de keyifli bildiğiniz sıradan bir kurşun kalemi korkmadan telefonunuzun ekranına karalamanın, çizimler yapıp, sayfalar arasında gezmenin keyfini sürebilirsiniz. Korkmayın Xperia Z Ultra’nın ekranın çizilmelere karşı çok dayanıklı. 344ppi değerindeki ekran, en yüksek parlaklık ayarına rağmen yine de yüksek parlaklık sunmuyor. Ancak bu pek rahatsız edici olmuyor. Çünkü OptiContrast sayesinde zaten ortam ışığı ekranı pek etkilemiyor. Böylelikle özellikle videolar izlerken ve oyunlar oynarken, ekranın büyüklüğünün yanında ne kadar kaliteli görüntü verdiğinin de farkına varıyorsunuz. Xperia Z Ultra’nın pil kapasitesi daha telefon çıkmadan akıllara soru işaretleri getirmişti. Sony bu söylentilere de son noktayı koyuyor. Cihazda bulunan 3050 mAh pil kapasitesi uzun kullanımlar sonrasında bile günü birçok telefondan daha ileride kalan pil kapasitesi ile kapatıyor.
Xperia Z Ultra da görmeye alışık olduğumuz üst düzey akıllı telefonlarda yer alan işlemci Snapdragon 800 oluyor. 2.2 GHz hızında çalışan 4 çekirdekli Krait 400 işlemcisi yer alıyor. Aynı şekilde Adreno 330 GPU’da. 2 GB RAM, 16GB dahili bellek ile standart donanım birimleri yer alıyor. microSD kart girişi, kablosuz bağlantı için dock girişi, Bluetooth 4.0 ve NFC gibi bağlantı özelliklerinin olduğunu da belirtelim.IMAG0007

Teknik anlamda Xperia Z1’den farklı olarak, 3050mAh değerde bataryasının olduğunu ve arka kamerasında flash bulunmadığını söyleyebiliriz.
Yazılım tarafına geldiğimizde ise, Z1 gibi bu modelin de Android 4.2.2 kullandığını, Sony’nin yeni arayüzüne sahip olduğunu görüyoruz. Bu arayüz, akıcı ve rahat kullanım için ideal sayılabilir. Sony’nin birçok uygulaması da yine ürünle beraber size sunuluyor.
Cihazın ön tarafında 2MP, arka tarafında da 8MP değerinde toplamda 2 adet kamerası mevcut. Xperia Z1’de kullanılan G Lens teknolojisinden Z Ultra nasibini alamamış. Z Ultra’nın kamerası, gündüz çekimlerinde oldukça iyi performans veriyor. Gece çekimlerinde de ortamdaki ışık düzeyine göre iyi performans gösterebiliyor. Kamerada flash desteğinin bulunmayışını Xperia Z Ultra’nın en büyük eksiği olarak görebiliriz. Eğer büyük ekran ve yüksek performans sunan bir Phablet almak istiyorsanız Xperia Z Ultra kesinlikle tam size göre.

Bu ürünü www.mediamarkt.com.tr adresinden uygun fiyatlara satın alabilirsiniz!