Spotify İçin Erişim Engeli Tehlikesi!

Spotify İçin Erişim Engeli Tehlikesi!

PAYLAŞ
Spotify İçin Erişim Engeli Tehlikesi!
Spotify İçin Erişim Engeli Tehlikesi!

Spotify, Erişim Engeliyle Karşı Karşıya! Uzun bir süre gündemde kalan ve temmuz ayında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmeyi başaran sosyal medya yasası, şimdiden birçok şirketi etkilemeyi başardı. Uluslararası alanda faaliyetler yürüten birçok şirket, ülkemizde sosyal medya yasasının ağına takıldı. Yeni yasayla birlikte hizmet sağlayıcılarına gelen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan (RTÜK) lisans alma zorunluluğu başlıca büyük bir problem oluşturmaya başladı.

Yapılan açıklamalara göre Spotify dahil olmak üzere 4 internet sitesi erişim engeliyle karşı karşıya. RTÜK tarafından yapılan duyuruda “www.medyaporttv.com”, “www.paylasfm.com”, “open.spotify.com” ve “www.foxplay.com.tr” internet sitelerinin yayın lisansı almadan hizmet sunduklarının tespit edildiği belirtildi.

RTÜK’ün yayın hizmeti sunan bu sağlayıcıları gönderdiği erişim engeli uyarısı konusunda açıklamalar yapan CHP’li RTÜK üyesi İlhan Taşçı, açıklamalarında şu ifadeye yer verdi:

“Sosyal medya yasası kapsamında Spotify, lisans yükümlülüğünü an itibarıyla yerine getirmediği için 72 saatlik süre verilmiş durumda. RTÜK ile temasa geçerek hazırlıklarını tamamladıktan sonra başvuracaklarını bildiren platformlar var. Örneğin Foxplay lisans yükümlülüğünü yerine getireceğini İletmiş durumda. Ancak Spotify ile ilgili bir temas kurulamamış ve bir muhatap bulunamamış. Çünkü Spotify’ın şu anda Türkiye’de bir temsilciliği bulunmuyor.

spotify-icin-erisim-engeli-tehlikesi

Eğer 72 saatlik süre içerisinde bu durumda bir değişiklik olmazsa yani yasada belirtilen lisans yükümlülüğünü yerine getirme noktasında bir girişimleri bulunmazsa yasada bulunan açık yüküm gereğince RTÜK idaresi Ankara Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurarak Spotify’ın lisans yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle erişimin engellenmesini talep edecek.

Burada yasal olarak yapılacak işler doğru gibi gözüküyor. Çünkü yasa bu şekilde ancak çözüm yolunun da bulunması Türkiye’nin uluslararası saygınlığı açısından önemli. Umarım bu 72 saat içerisinde bir bağlantı noktası bulunur ve yasada belirtilenler gerektiği şekilde yerine getirilerek sorun aşılmış olur. Diğer türlü bu aşamada erişimin engellenmesi kaçınılmaz bir yere doğru gidiyor.” 

Alternatif Yayın Alanlarını Zapturapt Altına Almak Amaçlanıyor

spotify-icin-erisim-engeli-tehlikesi

Sosyal medya yasasına karşı oy veren bir üye olduğunu belirten Taşçı, “Ben sosyal medya yasasına, bu şekilde lisanslama yapılmasına karşı oy veren bir üyeyim. Ama yasa çıktıktan sonra benim o dönemde yasanın yaratabileceği risklerle ilgili söylediklerimin bir anlamda pratiğe geçen bölümlerini görüyoruz. Dikkat çektiğimiz sorunlar yaşanmaya başlamış durumda. Özgün ve özgür yayıncılık olanağı sunan Türkiye’nin düşünce ve ifade özgürlüğünün nefes borusu niteliğindeki alanlar denetlenmek isteniyor. Unutulmamalı ki zaten bu yasa, alternatif yayın alanlarını zapturapt altına almak üzere çıkarıldı” dedi.