Tüm Sosyal Ağlara Erişim Engeli Uygulandı

Tüm Sosyal Ağlara Erişim Engeli Uygulandı

PAYLAŞ

WhatsApp, Twitter, YouTube ve Instagram’a Türkiye’de erişim engeli uygulanıyor. Erişim engeline ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Gece saatlerinde kısmı olarak uygulanan erişim engeli, sabah saat 8 itibariyle neredeyse tüm İSS’ler tarafından uygulanmaya başlandı. VPN açmadan bu büyük sosyal medya ağlarına giriş mümkün değil.

Erişim Engeli Neden Uygulanıyor?

Olası provokasyon durumlarının önüne geçmek için geçici bir önlem olarak internet erişiminin kısıtlama, yavaşlatılma ve engelleme kararı alındığı, provokasyon tehlikesinin ortadan kalkmasının ardından bağlantıların tekrar eski haline gelmesi bekleniyor.network

İSS, İnternet Servis Sağlayıcısı kelimelerinin kısaltılmış halidir. Aynı zamanda İngilizce’deki kısaltması olan ISP (Internet Service Provider) olarak da bilinebilir.

Hangi operatörler erişim engeli uyguluyor?

Türk Telekom ve Turkcell kullanıcıları, şu an yukarıda saydığımız sitelere erişim sağlayamıyorlar. Vodafone ise erişim engeline gün ortası itibariyle dahil oldu.

Mobil erişim haricinde Turk Telekom, Turksat Uydunet gibi ISS’lerde erişim engeli uygulanırken Turk.net’de erişim engeli bulunmuyor.