E-Devlet Üzerinden Telefon, TV ve İnternet Abonelik İptali Gerçekleştirme

E-Devlet Üzerinden Telefon, TV ve İnternet Abonelik İptali Gerçekleştirme

PAYLAŞ
E-Devlet Üzerinden Telefon, TV ve İnternet Abonelik İptali Gerçekleştirme
E-Devlet Üzerinden Telefon, TV ve İnternet Abonelik İptali Gerçekleştirme

e-Devlet çeşitli özellikleri ile vatandaşa daha kolay işlem yapabilme imkanı sağlıyor. Pek çok konuda bilgi alabilmek için akıllı cihazlarınızdan ya da bilgisayarınızdan erişim sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca e-Devlet yeni bir hizmeti sayesinde günümüzün karayan yaralarından biri olan abonelik iptaline de el atmış durumda. Bugünden itibaren elektronik haberleşme abonelik iptalleri e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Abonelik iptali, kullanıcılar için işkence haline gelmiş durumda. İstenen evraklar, bayiliklere götürmeniz gerekenler vs. derken oldukça yorucu bir süreç yaşanıyor. e-Devlet tarafında bu konu hakkında geçtiğimiz haftalarda ilk adımlar atılmıştı. Abonelik iptalinin (elektrik, su, doğalgaz, internet vs.) e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebileceği hakkındaki düzenleme yaklaşık 3 hafta önce Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

e-devlet-uzerinden-telefon-tv-ve-internet-abonelik-iptali-gerceklestirme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tarafından yapılan düzenlemeye göre, abone sayısı 200 binin üzerinde olan elektronik haberleşme işletmecilerinin hizmetlerinin iptali, 26 Ekim Pazartesi’den itibaren e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek. e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen iptal başvurusundan sonra 24 saat içerisinde hizmete yönelik ücretlendirme, servis sağlayıcı tarafından durdurulacak. E-Devlet üzerinden abonelik iptali işleminin yapılması tamamen ücretsiz.

Abonelik iptali gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlayacak olan bu hizmet sayesinde sabit veya mobil telefon, internet, kablo TV gibi aboneliklerin iptalinde yazılı dilekçe ya da faks gibi işlemlere gerek kalmayacak. Özellikle içerisine bulunduğumuz pandemi sürecinde, yazılı dilekçe vermek için bayilere gitme zorunluluğunun bulunması, sağlığımız açısından oldukça büyük bir risk oluşturuyordu. Co-VID 19 virüsünün hızlıca yayılması için elverişli bir ortamın yaratılmasına neden oluyordu.

Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

e-devlet-uzerinden-telefon-tv-ve-internet-abonelik-iptali-gerceklestirme

  • #1: BTK’nın e-Devlet’teki Abonelik Fesih Başvurusu sayfasına gidin,
  • #2: E-Devlet hesabınıza giriş yapın,
    • İşlemi yapabilmek için mobil, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ya da elektronik bankacılık yolu ile giriş yapmalısınız.
  • #3: Açılan listeden aboneğinizi iptal etmek istediğiniz şirketi bulun,
  • #4: Abonelik sorgula’ya tıklayın,
  • #5: Başvuruda bulunun,
  • #6: Başvurunuzu aynı hizmet sayfası üzerinden kontrol edebilirsiniz.

NOT: Abonelik iptali işlemi için ücret alınmıyor. Ancak servis sağlayıcı ile taahhüt anlaşması yapıldıysa, iptal başvurusunun nereden yapıldığı fark etmeksizin son faturaya cayma bedeli yansıtılabiliyor. Bu sebeple abonelik iptali yapmadan önce hizmet aldığınız servis sağlayıcının müşteri hizmetlerine ulaşarak cayma bedeli tutarını öğrenmenizi tavsiye ederiz.