Stephen Hawking Uzaylılar Hakkında Dünyayı Uyardı

Stephen Hawking Uzaylılar Hakkında Dünyayı Uyardı

PAYLAŞ

Ünlü fizikçi Stephen Hawking, uzaylıların dünyaya mesaj göndermesi durumunda cevap verilmemesi gerektiğini söyledi.

Uzaylılar hakkında görüşlerini bildiren ünlü fizikçi Stephen Hawking, önemli bir konuya da dikkat çekti; ”uzaylılardan önce bizim onları bulmamız lazım”.

Bildiğini gibi uzaylılarla iletişime geçebilmek, temas kurabilmek adına pek çok şey yapmaktayız. Radyo sinyalleri başta olmak üzere çeşitli şeyler gönderiyoruz, evrenin dört bir yanına uzay araçları gönderip uydular bırakıyoruz. Yani uzun lafın kısası hem uzaylıları arıyoruz, hem de onların bizi bulmasını kolaylaştırıyoruz.

Uzayda zeki yaşamın keşfedilmesi halinde bunun tarihin en büyük bilimsel keşfi olacağını belirten Hawking şöyle devam etti: 

“Bu keşif bizi değişime zorlayacaktır. Evrende benzersiz bir yerimiz olduğu fikrini terkedip daha merhametli ve daha alçakgönüllü davranmaya başlayacağız.”

Ancak Hawking’e göre bunu yapmak büyük bir yanlış olabilir. Zira Hawking’e göre eğer uzaylılar bizim tahmin ettiğimiz gibi son derece zeki ve bunun sonucu olarak teknoloji konusunda ciddi bir ilerleme kaydetmişlerse, o zaman onlarla aynı seviyede olamamak insanlığın sonu olabilir.

Galaksimizde Dünya’ya benzeyen ve bu nedenle gelişmiş zekaya sahip canlılar barındırma ihtimali bulunan pek çok gezegen mevcut. Bir gün bu gezegenlerin birinden bir mesaj alırsak, cevap vermeden önce son derece dikkatli olmalıyız. Zira söz konusu uzaylılar beklediğimiz gibi -özellikle teknoloji konusunda- bizden daha gelişmiş durumdalarsa, bu buluşma Amerika’yı keşfeden Kolombus ile yerlilerin karşılaşması gibi olur. Hatırlayacak olursanız bu karşılaşma yerliler açısından pek iyi sonuçlanmamıştı”.

Hawking‘in teorisine göre uzaylılar bizimle daha önceden iletişime geçmiş olabilir. İnsanoğlu yeterli zeka seviyesi ve buna bağlı olarak teknoloji düzeyine çıkamamışsak, bu mesajı farkedebilme ve anlayabilme imkanımız yok. Bu durum da bizi zeki ırka karşı gelişmemiş, fethedilmeyi bekleyen savunmasız bir gezegen yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK