Tarlada Trafo Kurup Kaçak Elektrik Çektiler

Tarlada Trafo Kurup Kaçak Elektrik Çektiler

PAYLAŞ

Şanlıurfa’da bir vatandaş, akıllara durgunluk veren bir yöntem kullanarak tarlasını sulamak için kaçak elektrikle seyyar bir trafo kurdu.Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) kaçak denetim ekiplerini de hayretler içinde bırakan olay Şanlıurfa’da yaşandı. Kaçak elektrik kullanımına karşı her alanda ciddi bir mücadele başlatan DEDAŞ ekipleri kaçak elektrik kullanmak isteyen tarımsal sulamacılara göz açtırmıyor. DEDAŞ’a bağlı kaçak denetim ekiplerinin sürdürdüğü çalışma sonucunda Şanlıurfa’da, arazi sulaması için traktör römorkuna yerleştirilmiş ‘Mobil Trafo’ ile kaçak elektrik kullanıldığı ortaya çıktı. Trafoya savcılık kararıyla el konulurken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. DEDAŞ sorumluluk alanı olan Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde elektrik borcunu ödemeyen veya kaçak elektrik kullanan belediyeler, kamu kurumları, ticarethaneler ve meskenler gibi, kaçak elektrik kullanan tarımsal sulamacılara karşı da kararlı bir mücadele başlattı. DEDAŞ tarafından oluşturulan kaçak elektrik denetim ve izleme ekipleri, sulama sezonunun başlaması ile birlikte, kontrollerini artırdı.

Ekiplerin gerçekleştirdiği kontroller sonunda, tarımsal sulamanın kaçak elektrik ile yapıldığı en önemli merkezlerden sayılan Şanlıurfa’da, akıl almaz bir yöntemle kaçak elektrik kullanıldığı ortaya çıktı. Bu da, Dicle Elektrik bölgesinde kaçak elektrik ile nasıl sulama yapıldığını açıkça gözler önüne serdi.

Özelleşme sonrası yeniden yapılandırılan ve son sistem teknolojik ekipmanlarla donatılan DEDAŞ’ın kaçak denetim ekipleri, Şanlıurfa’nın merkez Dolutepe köyünde, orta gerilim hattından kaçak elektrik çekildiğini belirledi. Bunun üzerine ekipler zaman geçirmeden söz konusu köye hareket etti. Köye giden ekipler, tarlada bir traktör römorkuna yüklenmiş olan mobil trafonun orta gerilim hattının geçtiği elektrik direğinin altına yerleştirildiğini gördü. Yapılan incelemede, söz konusu hattan trafoya kaçak bir hat çekildiği ve bu yöntemle elde edilen kaçak elektrik ile sulama amaçlı kuyu açılmakta olduğu tespit edildi. İlgililer, binlerce volt elektrik taşıyan orta gerilim hattından harici hat bağlamak suretiyle kaçak elektrik kullanılmasının, hayati açıdan son derece büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çekerek, bu nedenle insanların hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu. Yaşanan durumu jandarma ve savcılığa bildirdi. Jandarmanın düzenlediği operasyon ile kaçak elektrik temininde kullanılan mobil trafoya savcılık kararı ile el konuldu. Enerji nakil hattından kaçak yolla enerji çeken arazi sahibi hakkında ise nitelikli hırsızlık ve karşılıksız yararlanma suçundan soruşturma açıldı.

BİR CEVAP BIRAK