Telefonunuzu Şekerle Şarj Etmeye Hazırmısınız?

Telefonunuzu Şekerle Şarj Etmeye Hazırmısınız?

PAYLAŞ
Şeker

Elektronik aletlerde özellikle de telefonlarda şarj sorununu bitirecek bir çare bulundu. Geliştirilen yeni şeker ile şarj etme teknolojisi eski batarya sistemine göre hem daha güvenli hem de çevreye zarar vermeyecekAlternatif teknoloji çözümleri hızla gelişmeye devam ediyor. Virgina Tech araştırmacılarının bir süredir üzerinde çalıştığı yeni bir yöntem ile elektronik aletlerin şekerle şarj olabilmesi hedefleniyor.

Lityum-iyon bataryaların toksik atık olarak çevreye büyük zararlar verdiğine dikkat çeken Virginia Tech’teki uzmanlardan Y. H. Percival Zhang, geliştirdikleri yeni batarya teknolojisi sayesinde şekerin doğal enerji depolamak için iyi bir formül olacağını ve mevcut batarya teknolojisine göre çok daha fazla depolama kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

Patlama Riski Yok

Ucuza üretilebilmesi nedeniyle büyük avantaj sağlayan şeker destekli yeni batarya, patlayıcı bir özellik de içermediğinden güvenlik anlamında da üstünlük sağlıyor.

3 yıl sonra yavaş yavaş şekerden faydalanan bataryaların telefon ve tablet gibi elektronik cihazlarda görmeye başlayacağımıza dikkat çeken uzmanlar, yakın gelecekte bu teknolojinin yaygınlaşacağını düşünüyor.