Tayvanlı Ürünler Türkiye’de Boy Gösterdi

Tayvanlı Ürünler Türkiye’de Boy Gösterdi

PAYLAŞ

Tayvanlı üreticilerin, çevreci özellikleri ile insandan önce doğaya hizmet eden birbirinden dikkat çekici ürünleri, İstinye Park’ta kurulan “Tayvan Yeşil Ürünler” etkinliğinde Türk üreticisi ve tüketicisi ile buluştu.

Tayvan’ın “Yeşil Sanayi Programı” ile birlikte devleşen “çevreci sanayi” kolundan  10 Tayvanlı üretici firmanın birbirinden etkileyici özeliklere sahip ürünleri, 15-19 Mayıs tarihleri arasında İstinye Park’ta, “Tayvan Yeşil Ürünler Etkinliği” kapsamında kurulanz “Tayvan Yeşil Ürünler Pavilyonu”nda tanıtıldı. Tayvanlı Well-LingCo, Long Chen Technology , Nano Win Technology, GeStream Technology, Yantouch, SunUp Eco, Absolute Technology, Crosscarf, Green First Corporation, Papershoot Technologies ve Cashido Corporation isimli firmaların ürettiği 16 farklı “yeşil” ürün Türk üreticileri ve tüketicileri ile buluştu.

Tayvan Ekonomi Bakanlığı (MOEA) tarafından düzenlenen ve Tayvan Ekonomi Bakanlığı Çevreci Ürünler Departmanı (GTPO) ve Tayvan Ticaret Merkezi (TAITRA) tarafından desteklenen etkinlikte, Guiness Rekorlar kitabına giren “Dünyanın en küçük ilk insansı robotu” olan “Berobot”etkinliğin en dikkat çeken ürünlerinden biri oldu. “Berobot”, 10 santimlik boyu ve yaptığı birbirinden ilginç figürleri ile çocukların ve teknolojiseverlerin gönlünü fethetti. Etkinliğin bir diğer dikkat çekici ürünü ise,NanoWin Technology’nin ürettiği  suya dayanıklı, katlanabilir “Dünyanın ilk katlanabilir elektrikli scooterı” oldu.

Tayvan Ticaret Merkezi  (TAITRA) Direktörü Suna Chen, açılış konuşmasında, “Küresel çapta çevrenin korunması kaygısı hızla yükseliyor. Dünya genelinde birçok ülke çevre politikalarını ve standartlarını yeniden gözden geçiriyor. Tayvan, yeşil konseptli ürünlerde küresel çapta öncü bir ülke olarak görülüyor. Tayvan,  geliştirdiği çevreci teknolojiler ile uluslararası alanda liderlik ediyor. Bu başarımıza paralel olarak, bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz ‘Tayvan Yeşil Ürünler Pavilyonu”nda ‘yeşil’ ürünlerimizi size tanıtmaktan gurur duyuyoruz. Pavilyonumuzda, robottan, LED aydınlatmalara, güneş enerjisi ile çalışan ürünlere kadar birçok, yenilikçi ‘yeşil’ ürün bu etkinlikte yer tanıtıldı. Biz Tayvan olarak ‘yeşil sanayi’nin başarısı ile uzun vadeli küresel çevre yararını gözeten ürün ve çözümleri sunuyoruz” dedi.

RobotTAIPEI Ekonomi ve Kültür Kurulu Ankara Ekonomi Direktörü Juan-Pai Fan ise, “Sektörlerinin öncüsü Tayvanlı üreticilerin yenilikçi ve yeşil ürünlerinin Türk üreticileri ve tüketicileri ile buluştuğu bu etkinlikte  çevre dostu etkinlikte olmaktan dolayı onur duyuyorum. Türk üreticilerine Tayvanlı yeşil teknoloji ürünlerini tanıtmaktan dolayı gurur duyuyorum.

Tayvan’ın 2008 yılından bu yana uyguladığı “Yeşil Enerji Sanayi Programı’nın bir sonucu olarak, 2008 ve 2013 yılları arasında yeşil ürün sektöründe yüzde 165 artışla 13.6 milyar dolarlık ürün üretildi. Yeşil sanayiye 9.13 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Sektörün istihdama katkısında da grafik hızla yükseliyor. 2.008 yılında 52 bin 500 olan yeşil sanayinde çalışan kişi sayısı,  2013 yılında 69 bin 300’e ulaştı. 2015 yılında yeşil sanayi sektörü ürünlerinin toplam değerinin 16,5 milyar dolara, istihdam rakamının da73 bin 100kişiye ulaşacağı öngörülüyor.

Tüm başarıların sayesinde, Tayvan Yeşil Sanayi programının harika sonuçlar getirmesi sayesinde bugün buradayız. Bu ürünlerin Türkiye ve diğer birçok ülkeye yarar sağlayacağını vurgulamak istiyoruz” dedi.

DÜNYANIN EN KÜÇÜK İNSANSI ROBOTU “BEROBOT” TÜRK HALKI İLE TANIŞTI

Robot teknolojisinin lider şirketlerinden Tayvanlı GeStream Technology, etkinlikte “Dünyanın en küçük insansı robotu” olan Guiness Rekorlu “Berobot”u Türk halkı ile tanıştırdı.  “Berobot”, sempatik şovu ile kalpleri fethetti.

Etkinlikte,Crosscarf’ınyansıtıcı ışık teknolojisi kullanılan, rahatlatıcı etkiye sahip LED ışıkları; Nano Win Technology’nin“Dünyanın ilk katlanabilir elektrikli scooteri”, ABSOLUTE Technology’nin cep telefonu sinyal seviyesini yükselterek pil tasarrufu sağlayan “Linaskase Pro” ürünü büyük ilgi gördü.

10 SANİYEDE BAKTERİLERİN YÜZDE 99’UNU ÖLDÜRÜYOR

Doğa dostu ozonlu temizlik cihazları üreticisi Cashido Corporation, 10 saniyede ozonlu temizlik sistemi ile, suyun içerisindeki bakterilerin yüzde 99’unu öldüren “10 Second Machine Ozone Sanitization” cihazını  tanıttı.

Geri dönüşümlü kağıtlar üzerine toksik olmayan mürekkeple yapılan ekoloji dostu bir baskı kullanır.Dış kutusu da yine yeniden işlenmiş oluklu kartondan yapılmıştır. Ağırlığı sadece 80 gram, boyutları 106mm x 66 mm, kalınlığı ise 12 mm olan bu eğlenceli kameraların klasik, siyah-beyaz, sepia ve mavi olmak üzere dört yaratıcı efekti bulunmaktadır. Geleneksel fotoğrafçılık yöntemine has bir nostaljiyi geri getirmektedir.