Türk İşi Elektrikli Araba Piyasaya Çıkıyor

Türk İşi Elektrikli Araba Piyasaya Çıkıyor

PAYLAŞ

Hacettepe Üniversitesi’nin geliştirdiği elektrikli arabanın yaz aylarının ortasına kadar piyasaya çıkacağı açıklandı.

Tamamen Türk mühendislerin yaptığı ilk elektrikli arabanın yaz aylarına kadar piyasa çıkacağını aktaran Prof. Dr. Murat Tuncer, arabanın ilk etapta 500 adet üretileceğini şuana kadar yapılan üretim ve satış çalışmalarının olumlu sonuçlandığı belirtti. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, Sıhhiye kampüsünde düzenlediği basın toplantısında, üniversitede bünyesinde yürütülen faaliyetlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

elektrikli-araba

 

Tuncer ilk elektrikli arabayı da kendisinin kullanacağını belirtti. “Bugün satılan elektrikli arabalardan çok daha ucuz olacak. Arabanın tamamına yakını Türk ürünüdür. Her bir parçasını teknokentimizde geliştirdiler. Son derece dengeli bir araba. Ben de kullandım. Bir yarış arabası dengesinde diyebiliriz. Ciddi sürat yapıyor” “Yakıt tasarrufunda ise çok etkileyici sonuçlar ulaşıyor bize. Örneğin Ankara – İstanbul arasında harcanan yakıt 7 TL olacak.

Elektrikli arabanın, spor, makam ve 4 kapılı aile modellerinin olacağını belirten Tuncer, “Bir ailenin alabileceği fiyata üretilmektedir. Ülkemiz ve üniversitemiz için bir prestij projesi olacağını düşünüyorum” dedi.