Askerde Hangi Cep Telefonu Modelleri Serbest?

Askerde Hangi Cep Telefonu Modelleri Serbest?

PAYLAŞ

Geçtiğimiz haftalarda TSK tarafından askere cep telefonu müjdesi verildi. Askerde hangi tip cep telefonu modelleri kullanılacak aranan şartlar neler? 

Askere sınırlı şekilde getirilecek olan cep telefonu modelleri neler? Er veya erbaşların merakla beklediği askere ‘’hangi cep telefonu getirilecek?’’ sorusunu sizler için araştırdık.

  • Yasal düzenlemeler ile belirlenecek olan modellerin kesinlikle yeni nesil telefonlardan kullanılmayacağı çok açık şekilde belirtiliyor.
  • Kullanılabilecek telefonların internet, fotoğraf-video çekme, ses kayıt, radyo gibi özellikleri kesinlikle olmayacak.
  • Askerler sabah 08.00 ila 18.00 arasında cep telefonlarını kullanamayacaklar. Bu saatler arası telefonları kesinlikle iletişime kapalı şekilde tutulacak.
  • Söz konusu saatlerde bu SIM kartlar mobil iletişim operatörleri tarafın erişime otomatik olarak kapatılacak. Mesai saati bitiminde ise asker hatları yeniden görüşmeye açılacak.
  • Asker hatlarıyla sadece ikisi sabit hat, beşi cep telefonu hattı olmak üzere yedi numara ile görüşme yapılabilecek.

asker-cep-telefonu

TSK bünyesinde görev yapan yaklaşık 430 bin er ve erbaşın ihtiyacını karşılaması beklenen cep telefonu ihtiyacının 40 milyon liralık bir pazar oluşturması bekleniyor.
Operatörler “Erbaş ve erler için özel SIM kart üretecek“ Asker hatlarıyla sadece ikisi sabit hat, beşi cep telefonu hattı olmak üzere yedi numara ile görüşme yapılabilecek. Mobil operatörlerinin geliştireceği bir yazılımla asker hatları, mesai saatleri dışında söz konusu yedi numara için iletişime açık olacak.