Ücretsiz Kablosuz İnternet Devri Başlıyor

Ücretsiz Kablosuz İnternet Devri Başlıyor

PAYLAŞ

Ücretsiz kablosuz internet geliyor. Doğu Anadolu Projesi Eylem Planı kapsamında bazı bölge ve illere ücretsiz kablosuz internet bağlantısı sağlanacak.

Kalkınma Bakanlığı’nca hazırlanan DAP Eylem Planı verilerinden derlenen bilgilere göre, Doğu Anadolu bölgesinin iletişim ve haberleşme altyapısı güçlendirilecek. Elektronik haberleşme altyapısı olmayan yerleşim yerlerine altyapı kurulması çalışmaları devam edecek. İnternet kullanım oranlarının çeşitli nedenlerden dolayı düşük olduğu bölgede, yerel yönetimlerin belirleyeceği yoğunluğun yüksek olduğu meydan, park, kültür merkezi, müze ve diğer noktalarda ücretsiz Wi-Fi noktaları kurulacak. Bu noktaların yatırım ve işletme maliyetleri de yerel yönetimlerce karşılanacak.

kablosuz-internet
Plan kapsamında gelecek yılın sonuna kadar da bölgede GSM altyapısı olmayan yerleşim yerlerine mobil haberleşme altyapısının kurulması planlanıyor. Planla, bölgedeki bireylerin bilgi iletişim teknolojilerine erişim imkanlarının artırılmasına yönelik hizmet veren mekanlar da yaygınlaştırılıp ve daha işlevsel hale getirilecek.

 

Proje hangi illeri kapsıyor?

Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van