Türkiye Geçmişini Unutmamalı !

Türkiye Geçmişini Unutmamalı !

PAYLAŞ

Hiç kuşkusuz, yayınlandığı dönemde milyonlarca kişi bu hikayeye kilitlenmişti, her bölüm heyecan ve hüzün dolu olan, gerçekleri çarpıtmadan, abartmadan o sahicilik duygusunu kaybetmeden ekrana taşınmıştı.

Hatırla Sevgili.. Uzun yıllar geçsede asla unutulmayacak ve hafızalara kazınan bir dizi..

2006 – 2008 yıllarında yayınlanan, yönetmen koltuğunda Ümmü Burhan ve Faruk Teber’in oturduğu, senaristliğini Aylin Alıveren,Nilgün Öneş ve Sebnem Çitak ‘ın üstlendiği, proje tasarım ‘ı Tomris Giritlioğlu’na ait olan, aSis yapım ‘ın o yıllarda ATV ‘de yayınlanan dizisi Hatırla Sevgili.
Hiç kuşkusuz, yayınlandığı dönemde milyonlarca kişi bu hikayeye kilitlenmişti, her bölüm heyecan ve hüzün dolu olan,gerçekleri çarpıtmadan,abartmadan o sahicilik duygusunu kaybetmeden ekrana taşınmıştı.

Türkiye Geçmişini Hatırladı!

69510_244832249012028_883715789_n

27 Mayıs Darbesi ( öñcesi ve sonrası ) , Adnan Menderes’in uçak kazası, idam edilişi, ilk sezonun ikinci kısmında ise 1960 cı yılların sonu 1970 in başlarında sol ögrenci grupları ve çeşitli siyasi gelişmelere ver verilmişti. Bizi ekrana kilitleyen sadece bu olaylar,gelişmeler değildi aynı zamanda Ahmet Gürsoy ve Yasemin Ünsal’ın aşkıydı. O kadar derin,masum ve saf bir aşka seyirci olduk ki, gerçeklik payı fazlasıyla vardı. Cansel Elçin ve Beren Saat için bir dönüm noktası diyebiliriz. O zor, engellerle dolu olan, ayrılıklar.. Bu aşkı bu duyguyu o kadar içten ve doğru şekilde yansıttılar ki izleyicilere hayran kalmamak mümkün değildi. Adnan Menderes’i bu güne kadar farklı dizilerle bir çok oyuncu canlandırdı, ama kesinlikle emin olduğum bir durum söz konusu ki, Adnan Menderes’i kusursuz bir şekilde canlandıran tek oyuncu Hüseyin Avni Danyal oldu. Inanılmaz bir oyunculuk performans sergiledi, usta oyuncu adeta bütünleşmişti bu karakterde. Okan Yalabık’ı ilk kez bu dizide izledim, hem yetenekli hem de başarılıydı, ama daha önemli bir durum vardı. Canlandırdığı Necdet Aygün karakteri hem zor hem de ağır bir roldu, büyük çapa gösterdi,emek verdi ve bence başardı. Cansel Elçin’in hep en önemli bir farkı vardı. Hani diğer oyuncular vardır ya, farklı dizide izliyoruz ama hep aynı kişi; yani aynı ruh,aynı duygu,karakter geçişi pek belli olmuyor, bir önceki rolun etkisinden çıkması zor oluyor. Cansel Elçin de öyle değil. Çünkü sadece oynamadı o karakteri sahicilik duygusunu bir an olsun kaybetmeden yaşamaya çalıştı. Cansel Elçin’in asıl karakterini canlandırdığı rollerdeki o içtenliği ile çözmek mümkündü. Dikkatle izleyen insan Elçîn’i hiç tanımadan onun nasıl bir karaktere sahip olduğunu anlayabilir belkide. Eğitimli,kültürlü,medeni,sakin tabiatı olan,saygılı ve efendi biri ve daha fazlası. Beren Saat ısıl ısıl parıldayan bir oyunculuğa sahip, Yasemin karakterini tek kelimeyle mükemmel canlandırmıştı.

Hatırla Sevgili’nin sadece kıyafetleri,müzikleri,hikayesi ve kadrosu değildi ekrana bağlayan; o duygu vardı. Hikaye o kadar derin işlenmişti ki en ince ayrıntısına kadar dikkat edilmisdi ki inanmamak çok zordu. Müzikler… Ah o müzikler, Hatırla Sevgili’nin müzikleri bir baskaydı. Eylem Aktaş ve Erday Güney’in o muazzam sesleri ile bûtünleşmiş o besteler çok başkaydı, ki zaten o zamanlarda dizi müzikleri albümü yok satmıstı. Özgün müziklerin yanı sıra o dönemin klasik parçalarınada yer verilmişti dizide.

Bu dizide başrol yoktu aslında, çünkü her bölüm bir çok oyuncu öne çıkıyordu. Yeniden bir Hatırla Sevgili çekilir mi? Çok zor, hatta mümkün değil. Yeniden o duygu hiçbir dizi yansıtamaz, bu kadroyu bir araya getiremez, korkmadan bu hikayeyi ekrana taşıyamaz. KORKMADAN! Bu dizide sadece anlatmadı, hem de öğretti bir çok şeyi, izleyen bilirki Yasemin ve Ahmet’in babaları farklı siyasi ve politik görüşleri vardı. Çocuklar arkadaşı olan Sevket ve Rıza, büyüyünce araları bu yüzden açıldı. Ama hiç bir durum bu aşka engel olamadı. Tüm engelleri aşan ikili dizinin sonunda kavuşmuştu.

16 Mart katliamı, 12 Eylül darbesi, ayaklanmalar, idamlar… Barış Koçak Deniz Gezmiş’e yeniden adeta can verdi. Mükemmel canlandırdı, ekrana kilitledi, Türkiye unuttuğu geçmişini öğrendi.

PAYLAŞ
Önceki makaleEpson L550 Yazıcı İnceleme
Sonraki makaleToyota’dan Yeni Konsept Otomobil FT1
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.