Gübretaş’ın Milyarlarca Dolarlık Altın Rezervi Olduğu Teyit Edildi!

Gübretaş’ın Milyarlarca Dolarlık Altın Rezervi Olduğu Teyit Edildi!

PAYLAŞ
Türkiye'de Milyarlarca Dolarlık Altın Rezervi Olduğu Teyit Edildi!
Türkiye'de Milyarlarca Dolarlık Altın Rezervi Olduğu Teyit Edildi!

Geçtiğimiz Aralık ayında duyduğunuz üzere Gübretaş’ın Söğüt’te bir altın rezervi bulduğu açıklaması gelmişti. 6 milyar dolar civarlarında değer biçilen bu altın rezerviyle ilgili yeni açıklamalar geldi. Gübretaş’ın verdiği bilgiler Türkiye Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu tarafından da teyit edildi. Böylelikle resmi kurumlar da Gübretaş’ı doğrulamış oldu.

turkiye-milyarlarca-dolarlik-altin-rezervine-sahip

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yeni açıklamalarda bulunun Gübretaş, söz konusu rezervin yetkili kişiler ve kurumlarca teyit edildiğini ifade etti. Çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan Gübretaş yetkilileri, gelişmelerden herkesi haberdar edeceklerini vurguladı.

Dünyadaki Sayılı Madenlerden

Gübretaş Bilecik Söğüt Maden Sahası
Gübretaş Bilecik Söğüt Maden Sahası

Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz, Aralık ayında yaptığı açıklamada bu madenin dünyadaki sayılı madenler arasında yer aldığını vurgulamıştı. Poyraz,  “Belki Türkiye’de ilk, dünyada da ilk 5’e girecek yoğunlukta altın değerine sahip. Dünya ortalamalarının yüzde 2-3 civarında olduğu düşünüldüğünde, buradaki ortalama 1 ton toprak yığını içindeki altın varlığı ortalama oranı yüzde 8,6. Bu oran maden sahasının bazı yerlerinde yüzde 12’lere, 14’lere çıkıyor. Sondajlar bunu ortaya koyuyor. Bu da işletme maliyetinin ne kadar düşük olduğu anlamına geliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

turkiye-milyarlarca-dolarlik-altin-rezervine-sahip

“Borsaya bildirdiğimiz raporda da sahada yaklaşık 3,5 milyon ons kaynak olduğu ortaya konuldu. Bunun da 1 milyon 920 bin onsunun kesinleşmiş, şu anda çıkarılmaya hazır altın rezervi olduğu ortaya konuyor. Ayrıca 1,6 milyon onsun da kaynak olarak yüzde 83 oranında rezerve dönüşeceğinin tespiti yapılıyor. Bu miktarı da hesaba katınca Söğüt altın madeni sahasında yaklaşık 3,2 milyon ons civarında altın varlığından bahsedebiliriz. Bugünkü fiyatlar üzerinden bunu da değer olarak ortaya koymaya kalktığımızda yaklaşık 6 milyar dolar civarında bir değerden bahsediyoruz.”

KAP Açıklaması

Gübretaş'a ait Bilecik Söğüt'teki Altın Madeni

Şirket tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamalarda şu bilgilere yer verildi:

Bilindiği üzere Şirketimizin 07.12.2020 tarihli KAP açıklamasında, Şirketimize ait Bilecik ili Söğüt ilçesinde bulunan 82050 nolu ruhsat kapsamı maden sahası ile ilgili verilerin bağımsız bir değerlendirme şirketince değerlendirilerek uluslararası standartlara göre raporlanması konusundaki çalışmalar hakkında bilgi verilmiş ve bu çalışmalar kapsamında hazırlanan maden kaynak ve rezerv tahmin sonuçlarına ilişkin açıklama kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Yine aynı açıklamada, bahsi geçen çalışmaların Türkiye Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) standartlarına uygun olarak, UMREK tarafından yetkilendirilen yetkin kişilerce değerlendirilmesi ve UMREK Koduna uygun raporun hazırlanması sürecinin de devam ettiği bildirilmişti.

Halihazırda UMREK yetkin kişilerince yapılan çalışmalar tamamlanmış olup Şirketimizce 07.12.2020 tarihinde kamuoyu ile paylaşılan maden kaynak ve rezervine ilişkin tüm bilgiler UMREK yetkin kişilerince de teyit edilmiştir. Bu kapsamda yetkin kişilerce onaylanan UMREK tablosu ekte kamuoyunun bilgilerine sunulmaktadır.

Şirketimizce yapılan muhtelif açıklamalarda da ifade edildiği üzere, Şirketimizce işletilmesi kararlaştırılan Söğüt Altın Madeni Projesine ilişkin teknik çalışmalar sürmekte olup, gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.