Twitter Genel Sekreti Kapatma Kararına Yönelik Açıklama Yaptı

Twitter Genel Sekreti Kapatma Kararına Yönelik Açıklama Yaptı

PAYLAŞ

Ülkemizde yasaklanan Twitter dünya çapında sorun olmaya başladı. Çin’den sonra dünyada internet sansürüne takılan ikinci ülkeyiz.

Çin’de ; Twitter, Facebook, Blogger, YouTube ve Google Plus gibi sosyal medya ve buna bağlı internet siteleri yasaklı. Ülkemiz de buna yakın bir yol izliyor. Daha önceki yıllarda YouTube’un kapatılması ve geçtiğimiz günlerde Twitter‘ın da engellenmesiyle birlikte. Dünya çapında yankılanan Türkiye internet konusunda özgürlüklerinden yoksun bir ülke düşüncesi Amerikan başkanından Avrupa Birliği üyesi ülkelerine kadar dış basında sıkça yer buldu. Dünya çapında yakın bulan Twitter engellemesine karşı, Twitter Genel Sekreteri Vijaya Gadde açıklamalarda bulundu.

Gadde; “Twitter’ın Türkiye’de yasaklanmasını büyük bir merak içinde seyretmekteyiz. Durum son derece vahim. Türkiye tarafından elimize dava dosyası ulaştı. Mecburen Türk hükümeti tarafından gönderilen bu dava dosyasına şimdilik saygı duymalıyız. Twitter olarak ülkelerarası; sitemize giriş engellense dahi biz bu engelleri kaldıracak güçteyiz. Şimdilik mahkeme kararına saygı duyduğumuzdan dolayı bir şey yapmıyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Vijaya Gadde’nin açıklamaları adeta bir ultimatoma benzemekte. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bu konuyla ilgili neler yapabileceğimizi ilerleyen zamanlarda göreceğiz“ dedi.