Vaka Sayısı Sıfırlansa Bile Maske Takmamız Gerekecek!

Vaka Sayısı Sıfırlansa Bile Maske Takmamız Gerekecek!

PAYLAŞ
Vaka Sayısı Sıfırlansa Bile Maske Takmamız Gerekecek!
Vaka Sayısı Sıfırlansa Bile Maske Takmamız Gerekecek!

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüse karşı başlatılan aşılama uygulamasının geleceğiyle ilgili açıklamalar yaptı.

vaka-sayisi-sifirlansa-bile-maske-takmamiz-gerekecek

Prof. Dr. İlhan, semptom gösteren ve semptom göstermeyenlerin ayırt edilmeksizin aşılanacağını, bu kişilerin hastalanıp hastalanmadığını belirlemek içinse antikor taraması yapılmayacağını dile getirdi. Aşı olan kişilerin de hastalığa yakalanabileceğini belirten Bilim Kurulu üyesi, “Aşının esas amacı kişiler koronavirüs hastalığına yakalanırsa, bu hastalığı daha hafif geçirmelerini sağlamak” ifadelerini kullandı. Buna ek olarak maske takma ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. “Türkiye’de vakalar sıfır olsa, hastanede hiç yatan kişi olmasa dahi, eğer yurt dışı ile bir temasımız varsa ülke olarak, bizim yine fiziksel mesafe, maske, hijyene devam etmemiz gerekecek” dedi.

Sağlık Çalışanlarının Aşılanması Kısa Sürede Tamamlanacak

vaka-sayisi-sifirlansa-bile-maske-takmamiz-gerekecek

Çin menşeili koronavirüs aşısı CoronaVAC için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile ilk gönüllülerden olan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan yan etkiler konusunda ise,  “Bir sıkıntının olduğunu zannetmiyorum. 48 saat içerisinde daha çok yan etkileri ortaya çıkıyor. Bu saatten sonra çıkacağını pek düşünmüyorum. Ama bende olmaması diğer insanlarda olmayacağı anlamına gelmiyor. Ama olsa bile aşı yapılan yerde ufak bir kızarıklık, ağrı, halsizlik, az bir kısım kişide baş dönmesi gibi durumlar karşımıza çıkabilir” ifadelerini kullandı.

Yan etki görülmesi durumunda hekimlere danışılması gerektiğini ifade eden İlhan, Daha önce yaşanmamış, tariflendirilmemiş bir his ise aşı ile ilişkilendirilebilir elbette, yapılacak şey hekime danışmak. Bu tip şeylerin aşı ile ilgili olup olmadığını aşı yapılan yerlere danışılırsa rahat edilecektir. Diyelim ki, bir vatandaşın sürekli omzu ağrıyor, bu aşı ile ilgili olabilir de olmayabilir de. Sağlık çalışanlarından aşıya büyük bir ilgi var. Çoğu kendi kurumlarında aşı oluyor. Bu hızla giderse 1 hafta içinde sağlık çalışanlarının aşılanması tamamlanacaktır” dedi.

Aşılanan Kişi Sayısının Artması Normale Daha Çok Yakınlaştıracak

vaka-sayisi-sifirlansa-bile-maske-takmamiz-gerekecek

İlk olarak aşının hastalık için tamamen engelleyici bir çözüm olmadığını dile getiren İlhan, “Brezilya bir sonuç açıkladı. Türkiye’de yüzde 91.25 koruduğunu biliyoruz. Brezilya’nın sonuçlarına gelince, onlar şunu buldu; ağır hastalıktan yüzde 100 koruyor, orta düzeyde yüzde 70, hafif koronavirüs formlarından da yüzde 50 oranında koruyor. Bu açıdan baktığımızda aşının oldukça etkili olduğunu söylemek mümkün. Aşı olduktan sonra koronavirüs geçirenlerde, virüs yükü daha az olacağı için bulaştırıcılık da azalacak haliyle; ama aşının esas amacı hastalığı ağır geçirmeyi engellemek” dedi.

“Tüm aşı olmak isteyen vatandaşlarımızı düşündüğümüzde, Ramazan Bayramı sonrasında hedefin büyük bir kısmına ulaşacağımızı düşünüyorum. Bu ‘ben aşımı oldum, dışarıda bulunduğum alanlarda, kalabalıkta maske takmayacağım’ anlamına gelmemeli. Türkiye’de vakalar sıfır olsa, hastanede hiç yatan kişi olmasa dahi, eğer yurt dışı ile bir temasımız varsa ülke olarak, bizim yine fiziksel mesafe, maske, hijyene devam etmemiz gerekecek. Ancak, dünyada da oldukça azalır, nadir görünen duruma düşerse biz önlemlerimizi daha da gevşeterek ilerleyebiliriz. Şunu vatandaşlarımızın bilmesi gerekiyor; hasta sayısı azaldıkça, aşılanan kişi sayısı arttıkça günlük hayata o kadar daha yakın olacağız. Maske takmak belki uzun süre daha geçerli olacak; ama kısıtlamalar zaman içerisinde kalkabilir.” ifadelerini kullandı.