Vikipedi Fotoğraf Yarışması Türkiye’de Düzenlenecek!

Vikipedi Fotoğraf Yarışması Türkiye’de Düzenlenecek!

PAYLAŞ
Vikipedi Fotoğraf Yarışması Türkiye’de Düzenlenecek!
Vikipedi Fotoğraf Yarışması Türkiye’de Düzenlenecek!

İlk olarak 2013 yılında düzenlenen “Wiki Loves Earth” adlı fotoğraf yarışması fotoğrafçıların ve fotoğraf severlerin yoğun ilgi gösterdiği bir etkinlik oldu. Yarışma bu yıl ilk defa Türkiye’de düzenlenecek. Dünyanın çeşitli ülkelerinde doğal mirasların fotoğraflarının birincilik için mücadele ettiği yarışmanın son katılım tarihi 30 Haziran 2020 olarak belirlendi.

Vikipedi’nin çatı kuruluşu olarak bilinen Wikimedia Vakfı’nın Türkiye’de bulunan gönüllülerinin kurmuş olduğu Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye tarafından düzenlenecek bu ilk yarışmanın konusu ise ‘Türkiye’deki doğal miras alanları’ olacak.

Viki Yeryüzünü Seviyor, dünya çapındaki yerel Wikimedia kuruluşlarının yardımıyla Vikipedi topluluk üyeleri tarafından Mayıs veya Haziran aylarında düzenlenen uluslararası bir fotoğraf yarışmasıdır. Katılımcılar bölgelerindeki yerel doğal miras alanlarının fotoğraflarını çekip onları Commons‘a yüklemektedirler. Etkinliğin amacı, katılımcıları bu bölgelerin fotoğraflarını çekmeye teşvik etmek ve onları yalnızca Vikipedi’de değil, her yerde herkes tarafından yeniden kullanılabilecek ücretsiz bir şekilde lisanslamak ve katılımcı ülkelerin doğal miras alanlarını vurgulamaktır.

vikipedinin-fotograf-yarismasi-turkiyede-duzenlenecek

Fotoğrafçılar 537 adet belirlenmiş alan arasından seçtikleri yerin fotoğrafıyla yarışmaya katılabilirler. Katılımcılar, milli parklar, sulak alanlar, yaban hayatı koruma sahaları gibi yerlerde çektikleri manzara, bitki örtüsü, hayvan ve benzeri fotoğraflarını yarışmanın resmi sitesi üzerinden Wikimedia Commons’a yükleyecek ve sonuçların açıklanmasını bekleyecek. Türkiye’de ilk defa düzenlenecek yarışmaya son katılım tarihinin 30 Haziran 2020 olduğunu hatırlatalım. Yarışmaya katılabilmek için fotoğraflayabileceğiniz bölgelerin listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yarışma kurallarının sıralanması şöyle:

 • Bütün fotoğraflar, fotoğrafçının kendisi tarafından yüklenen özgün eserler olmalıdır.
 • Fotoğrafların Haziran 2020 içerisinde yüklenmesi gerekmektedir.
 • Fotoğraflar özgür lisans ile lisanslanmış olmalıdır.
 • Katılımcıların etkin bir e-posta adresi olmalıdır.
 • Fotoğrafların çekilmesi için belirlenmiş yerlerin listesi Türkçe ve İngilizce yayımlanmıştır. Bu yerlerde çekilmiş hayvan ve bitki gibi türlerin fotoğrafları uygunca açıklanmalıdır.
 • Alt yazı ve açıklama girilmelidir.
 • Bir filigranın görünmediğinden emin olunmalıdır.
 • Fotoğraf en az 2 MP (1600 x 1200 piksel) olmalıdır.

Yerel jüri tarafından değerlendirilecek fotoğraflar içinden Türkiye’deki en iyi 10 koruma alanını anlatan fotoğraf seçilecek. Uluslararası yarışmanın kazananları teknik nitelikler, özgünlük ve fotoğrafın Vikipedi’de kullanılabilirliği göz önüne alınarak belirlenecek. Yarışmanın birincisi 300 dolar, ikincisi 200 dolar ve üçüncüsü 100 dolar değerinde hediye kartının sahibi olacak.

Yarışmaya Katılmak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar

 • Wikimedia Commons’ta oturum açın veya yeni bir hesap oluşturun.
 • Fotoğraflarınızı güzelce isimlendirin.
 • Üstteki “Bir nesne bulun!” butonunu kullanın. Eğer halihazırda fotoğraftaki tasviri biliyorsanız yüklemek için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Fotoğrafınıza kategori eklemeyi unutmayın. Böylece o fotoğrafı arayan başka kişilere de yardımcı olursunuz.
 • Yüklediğiniz fotoğrafları, sosyal medyada #WLETurkey ve #WLE2020 etiketiyle paylaşabilirsiniz.
 • Sonuçları, sakince ve sabırla bekleyin! İyi şanslar!