WD My Passport Wireless İnceleme

WD My Passport Wireless İnceleme

PAYLAŞ

Kablosuz bağlantı özelliği ile ön plana çıkan Western Digital’in My Passport Wireless‘ı sizin için detaylıca mercek altına alıyoruz.

Neredeyse tüm yeni nesil dizüstü kullanıcıları bilgisayarlarında SSD disk tercih etmeye başladı. SSD disk tercih etmelerinin artıları ve eksileri mevcut. En büyük artısı kullanıcıların verilerine çok daha hızlı erişebilmesi ve tüm sistem hızında ciddi performans artışı sağlaması. Ancak en büyük dezavantajı ise SSD disklerin depolama birimlerinin standart disklere göre daha yüksek maliyetli ve daha düşük veri depolama birimlerine sahip olmaları. Yani hem fiyatı yüksek hem depolama alanı düşük.

wd_my_passport-2

Kullanıcılar bu gibi düşük disk kapasitesi engelini aşmak için harici disk çözümlerine başvuruyor. Apple kullanıcısı için örnek vermemiz gerekirse; dizüstü bilgisayarlarına 5.500 – 6.500 TL gibi ciddi paralar ödeyerek 128, 256 ve 512 GB disk alanına sahip oluyorlar. Zaman içerisinde fotoğraf ve video, müzik derken arşivlerinin genişlemesi ile birlikte harici diske ihtiyaç duymamaları neredeyse imkansız.

My-Passport-Wireless

WD My Passport Wireless bu konuda harici depolama birimine ihtiyaç duyan kullanıcılar için gerçekten biçilmiş kaftan. Sık seyahat ediyorsunuz ve dosyalarınıza istediğiniz yerde kolayca ulaşma ihtiyacı duyuyorsunuz. Kablosuz harici diskinizi çantanızdan bile çıkarmadan verilerinizi harici diskinize kolayca atabilirsiniz. Ya da yolculuk sırasında hiç bir kablo bağlantısına gerek kalmadan harici diskinizin içindeki film veya müzik arşivinizden faydalanabilirsiniz.

 

WD My Passport Normal harici disk fiyatlarının biraz daha üzerinde satıldığını hatırlatalım. Ancak özellikle kablosuz bağlantı yetenekleri sayesinde cihaza ödenen her kuruşu sonuna kadar hak ediyor. Cihazı USB veya kablosuz ağ bağlantısı ile bilgisayarınıza bağlayabiliyorsunuz. Ya da kablosuz modeminize yine kablosuz olarak ağ üzerinde paylaşıma açabiliyorsunuz. WD My Passport 6 saat’e kadar aktif kullanım 20 saate kadar hazırda bekleme modunda pille çalışma süresi vaat ediyor. Biz cihazı test ettiğimiz zaman boyunca verilen sürelerin %20 oranında daha az kullanım süresini deneyimlemiş olduk. WD My Passport’u yaklaşık 1 saat 50 dakika da %100 şarj edebiliyorsunuz.

wd_my_passport-1

Bağlantı ve İlk Kullanım

Harici Diskinizin içerisinde Türkçe’de dahil olmak üzere çok geniş kapsamlı bir kullanım klavuzu yer alıyor. Aynı şekilde harici diskinizin içerisinde Windows üzerinde kullanabileceğiniz yazılımı da yer alıyor. Mac işletim sistemi için yazılımı WD’nin kendi web sitesinden indirebilirsiniz.

WD My Passport Wireless, Mac ve Windows platformlarına uyumlu olarak çalışıyor. Cihazın dosya sistemi üzerinde hiç bir değişiklik yapmadan cihazı kablolu veya kablosuz bilgisayarınıza bağlayarak bu iki işletim sistemi üzerinde de sorunsuz olarak çalıştırabilirsiniz.

wd-my-passport-wirelessAğ Bağlantısı Üzerinde Yönetim

Cihaza ağ bağlantısı üzerinden erişim sağlıyorsanız. Cihazınızın hangi ip adresini aldığını öğrenmek için bilgisayarınıza WD Discovery Tool adlı ufak yazılımı ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Kablosuz modeminiz tarafından cihaza atanan ip adresini tarayıcı çubuğuna yazarak yönetim paneline kolayca giriş yapabilirsiniz. Cihazı bu panel üzerinden ilk olarak Türkçe dil seçimini yaparak tüm işlemleri çok daha basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Cihazda bulunan dosya türlerini Video, Müzik ve Resim gibi detaylı kategorileme ve dosya adetlerini kontrol edebilir. Veya cihazın şarjının yüzde durumunuda bu kullanıcı yönetim menüsünden gerçekleştirebilirsiniz. Ev veya ofis ağınızda dosya transferi veya DLNA modunda video izlemek isterseniz cihazı Kablosuz modem yerine direk olarak transfer veya video izleyeceğiniz TV veya Bilgisayara kablosuz ağ üzerinden direk bağlamanızı öneririm. Cihaz modeminizin kablosuz hızının elverişli olduğu kadar veri aktarımı sağlayacaktır bunu unutmayınız.

wd-my-cloud

Mobil cihazlar üzerinden erişim

Mobil cihazlarınız üzerinden erişim sağlamak için de Google PlayStore ve App Store üzerinden WD My Cloud yazılımını ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. WD Passport’un AirPlay desteği sayesinde iOS uygulaması AirPlay ile iPhone/iPad cihazınız üzerinden, Apple TV ‘e görüntü aktarımı da yapabilirsiniz.

wd_my_passport-3

WD My Passport Hakkında Detaylar

Wd My Passport, 500GB, 1 ve 2 TB olmak üzere 3 farklı versiyona sahip. 500GB’lık versiyonunu kalınlığı 2.2cm, 1TB’lık versiyonu 2.4cm ve 2TB’lık versiyonun ise kalınlığı 2.9cm boyutlarında.

Özellikle fotoğraf ve film çekimleri yaptığınız ekipmanlarınızda SD kart kullanıyorsanız bence kesinlikle kullanmanız gereken bir ürün. Sizi kart karmaşasından kurtarıyor. Üzerinde bulunan dahili SD kart yuvası sayesinde SD kartınızda yer alan tüm dosyaları otomatik olarak harici diskinize taşıyabiliyor.

Cihazda iki çeşit kablosuz bağlantı özelliğinden faydalayabileceğinizi hatırlatalım. Cihazı direk olarak paylaşım yapacağınız bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz veya kablosuz modeminize bağlayarak ortamdaki tüm bilgisayarlara açık hale getirebilirsiniz. My Passport ‘u kablosuz modeminize WPS ile çok hızlı şekilde bağlayabilirsiniz. Kablosuz modem bağlantısını gerçekleştirdikten sonra WD Passport Wireless ile ev veya ofis ağınızda çalışan diğer bilgisayarlar ile ortak bir NAS cihazı gibi kullanabiliyorsunuz.

WD’nin özellikleri sadece bununla da bitmiyor DLNA/UPnP modları sayesinde cihazda yüksek çözünürlükte (1080P) Full HD kalitesinde medya oynatmanız fotoğraf ve müziklerinizi de dinlemeniz mümkün.