Windows Telefonlarda VPN Zamanı

Windows Telefonlarda VPN Zamanı

PAYLAŞ

Bir Nokia Lumia 920 kullanıcısı olarak söyleyebilirim ki; günümüzde güzel bir telefonun en büyük eksikliklerinden bir tanesi içeriğine fazla müdahale edilememesi.

Mesela istediğiniz şarkıyı kolayca mesaj ya da mesaj sesi yapamamanız, arkaplana istediğiniz fotoğrafı koyamamanız gibi.Fakat en büyük çıkmaz benim için DNS ayarlarına müdehale edememek ve bu açığı VPN programı yükleyerek bile –ki yok– giderememek.

DNS ve VPN müdehalesi ile girilemeyen bir çok siteye –neredeyse hepsine– girebilmek mümkün tabii ki ama bunlar gibi yan yolların olmaması daha kolay olurdu düşüncesindeyim.

Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Mart 2014’de gerçekleşen Bursa Mitingi’nde söylediği “Twitter’ın kökünü kazımak” gerçek oldu ve  saat 23:30 itibariyle ne bilgisayardan ne de başka cihazlardan sade bir biçimde Twitter’a girebilmek engellendi.

iPad, Android işletim sistemi kullanan cihazlara VPN programları yüklenebilse de Windows işletim sistemi kullanan telefonlarda henüz bu özellik yok.

Microsoft’dan Ocak ayı gibi yapılan açıklamaya göre, 2014 Nisan ayında çıkartılması planlanan ve sadece Windows Phone 8 serisi için uygulanabilecek olan 8.1 “Blue” güncellemesinde bu eksik de giderilecek.

Fakat güvenilirliğinden tam emin olmasam bile SecAcc Browser ile “mobil web” üzerinden Twitter’a –şimdilik– giriş yapılabiliyor.