Yoga Nedir?

Yoga Nedir?

PAYLAŞ

Yoga ve yoga hareketlerine duyulan ilgi bir süredir dünyada ve ülkemizde hızla arttı.

Artık yoganın bedenin düzgün biçimlenmesinde kullanılan bir dış güzellik aracı olmadığı, bedenin sağlığına, zihnin ve ruhun sorunlarına da çözüm getirici bir öğreti olduğu anlaşıldı.

Yoga herkes içindir.

Yaşlısı ve genciyle, sağlıklısı ve hastasıyla, kadını ve erkeğiyle, öğrencisinden ev kadınına kadar her meslekten insanıyla yoga toplumun tümü içindir. Yoga geniş kapsamlı ve derin birbilimdir. Bir yaşam şeklidir ve insanı her yönüyle ele alır.

yoga
. Bunun için yoganın farklı amaçları gerçekleştiren her türünü uygulayarak ilerlemek gerekir. Farklı amaçları gerçekleştiren bu yoga çeşitlerine gelecek olursak:

  1. GYAN YOGA

Zekanın, entellekt gücünün yogasıdır. Bireyi zihnin normal boyutlarının ötesine taşıyarak özgürleştirmeyi amaçlar.

2. BHAKTİ YOGA

Lekesiz sevginin yogasıdır. Bu sevgi, tanrıya yüce bilince olan koşulsuz sevgidir. Bireyin kendisini ve çevresini sevmesi ilk adımdır. Tanrısallığa duyulan sevgi ise ‘sevme’ düşüncesi ile başlar, kozmik sevginin algılanması doğrultusunda gelişir. Sınırlı sevgi olgunlaşır sınırsız sevgiye dönüşür.

3. RAJA YOGA

İçsel konsantrasyon yogasıdır. Zihin burada öze yoğunlaşır.

4. KARMA YOGA

Eylemi tanıma, doğru eylem yapma yogasıdır. Yapılan eylem ne olursa olsun, zihinde tanrı fikri korunmalı ve o duyguya teslim olunmalıdır. Böylelikle eylemlerin tepkilerine maruz kalınmaz. Aklınızdan şunu hiç çıkarmayın!!!

Eylemlerimizin meyvaları bize ait değildir. Ne kazançlarımızla övünmeli, ne kayıplarımızla yerinmeliyiz. Son söz bizim değil onundur.

5. HATHA YOGA

Yoganın ilk dört yönü psiko-ruhsal boyuttadır. Ancak bunları gerçekleştirebilmek için fiziksel bir beden gerekir. Bedeni çalıştıran bu yoga tarzı, Hatha yoga olarak adlandırılır. İnsanlar bu yogayı, belli başlı hareketleri yapmak, fiziksel egzersizler yolu ile doğru horman salgılamak ve vücutlarındaki ağrıları gidermek için yaparlar.

yoga-for-men

6. KUNDALİNİ YOGA

İnsanda var olan kundalini enerjisini uyandırmaya yönelik yoga tekniğidir. Bu enerji tüm insanlarda uyur halde vardır. Yoga bu enerjiyi uyandırıp, omurga boyunca yukarı çekmeye çalışır.

7. DHYANA YOGA

Meditasyon kelimesinin sanskritçe karşılığı ”dhyana” dır. Dhyana yoga farklı meditasyon teknikleri öğretmeye çalışır.

Yoga bize ne yiyeceğimizi,nasıl yiyeceğimizi, zihnimizle nasıl düşünceler yansıtacağımızı, bunun sonucunda ne tür bedensel ifadelerin oluşacağını öğretir.

Yoga beynin kimyasını etkiler. Yoganın etkisiyle karamsarlık, depresyon, gerilim, aşırı kızgınlık gibi zihni etkisi altına alan ve yaşamı zehir eden olumsuzluklar kontrol altına alınır. Yapıcı düşünce, olumluluk, huzurlu hal gibi duygular gelişir. Bu da ASANA denilen yoga pozisyonları sayesinde olur. Çünkü asanalar hormonları etkileyerek doğru oranda salgılanmalarını sağlar. Hormonlar da duyguları etkiler.

Asanalar kemik-kas sistemini de geliştirir. Bireyin fiziksel duruşunu düzenler, daha iyi nefes alıp vermesini sağlar ve enerjiyi artırır.

Yoga bir bütün olarak uygulanmalıdır. Yoga ile bedeni ve zihni saflaştırır.Toplumun karmaşasından etkilenmeden doğal ve yalın yaşamayı öğrenenebiliriz. Yogayı ve felsefesi bizim için aydınlatıcı, bilgi dolu ve güvenilir bir kaynaktır.

NAMASKAR

Zihnimin saygısı

Kalbimin sevgisiyle

İçinizdeki sonsuzluğu selamlarım.

PAYLAŞ
Önceki makaleBeni Affet dizisi başarılı yolculuğuna devam ediyor !
Sonraki makaleKate Moss İle 40. Yaş Güzelliği
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.