Yurtdışından Telefon Getirenlere Müjde!

Yurtdışından Telefon Getirenlere Müjde!

PAYLAŞ

Yurt dışından getirilen cep telefonlarına Türkiye’de kayıt edilmeden kullanım süresi 60 günden 120 güne çıktı.

“Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğin kaçak cihazlara ilişkin düzenlemeyi içeren 4. maddesinin  1. fıkrasının (h) bendindeki kurum kayıtlarında yer almadığı halde kullanımda olduğu belirlenen cihazların kayıt altına alınması için tanınan süre, bu cihazların siyah listeye eklendiği tarihten itibaren yurtdışından getirelen telefonların Türkiye’de kayıtsız kullanım süresi 120 gün olarak belirlendi. Daha önceki yönetmelikte bu süre 60 günde

Yeni yönetmelikle IMEI numarası siyah listede yer alan cihazlara ilişkin işlemleri düzenleyen 10. maddesinin 2. fıkrasının (c) bendinde de değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklikle, kurum kayıtlarında yer almadığı halde kullanımda olduğu belirlenen cihazların elektronik haberleşme bağlantısının artık 60 gün yerine 120 gün içinde kesileceği kaydedildi.

yurtdisi-telefonYurt dışından gelen yolcuların beraberlerinde getirdikleri cihazları kayıt altına aldırmaları için tanınan süre de uzatıldı. Yolcuların beraberlerinde getirdikleri cihazlara ait IMEI numaralarının kayıt altına alınmasına ilişkin düzenlemeleri içeren 14. maddenin 4. fıkrasında yapılan değişiklikle, artık yolcular söz konusu kayıt altına aldırma işlemini bu cihazların yurda giriş tarihinden itibaren 60 gün yerine 120 gün içinde yapabilecek.