Yurtdışından Telefon Getirenlere Büyük Kolaylık

Yurtdışından Telefon Getirenlere Büyük Kolaylık

PAYLAŞ

BTK tarafından beklenen resmi açıklama geldi! Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonları kaydettirirken kuyruk beklemeye son.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yayımlanan resmi haber, akıllı telefon kullanıcılarının yüzünü güldürdü. BTK Başkanı Tayfun Acarer, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonların IMEI kaydı için yatırılan kayıt harcı artık internet üzerinden kredi kartı ile yapılabilecek.

galaxy-note-4_camera

Acarer tarafından yayımlanan resmi yazıda, operatör şirketleri, bankalar veya vergi dairesi önünde kuyrukların son bulacağı bilgisi yer alıyor. Hatırladığınız üzere, yılda 2 kez yolcu beraberinde getirilen akıllı telefonların üst limiti 2 yılda 1 cihaz olarak güncellenmişti. Yurtdışından getirilen cihazların IMEI kaydı ve vergi harcı için maksimum 60 gün verildiğini de bir kez daha hatırlatalım.

BTK Başkanı Tayfun Acarer’in paylaştığı resmi bildirge:

Tüketicilerden gelen yoğun talepler neticesinde BTK ile Maliye Bakanlığı koordinesinde bir çalışma yapıldı. Her iki kurumun ortak çalışması neticesinde yurtdışından yolcu beraberinde getirilen telefonların IMEI kayıt harçlarının İnternet Vergi Dairesi (https://intvd.gib.gov.tr) üzerinden ‘Cep Telefonu Harcı Ödeme’ seçeneği seçilerek kredi kartı ile yatırılmasına imkan sağlandı. 

IMEI kayıt işlemlerinin e-Devlet sistemi üzerinden yapılmasına rağmen harç ücretlerinin vergi dairesi veya bankaya gidilerek yatırılması gerekiyordu. Artık telefon kayıt harçları internet üzerinden kredi kartları ile kolayca ve zahmetsizce ödenebilecek. Bundan sonra yurtdışından telefon getiren vatandaşlarımız vergi dairesi veya bankaya gitmeden internet ortamında kayıt işlemlerini gerçekleştirilebilecek.”