BTK’dan Radyasyon Uyarısına Yalanlama Geldi

BTK’dan Radyasyon Uyarısına Yalanlama Geldi

PAYLAŞ

BTK, gezegenin çok yüksek radyasyona maruz kalacağı ve “00.30 – 03.30 arasında telefonların kapatılması gerektiği” iddiasıyla yayılan mesaj hakkında açıklama yaptı.

BTK, kamuoyunu yanlış yönlendirme ihtimali bulunan bu tür mesajlara itibar edilmemesini istedi.

Sosyal paylaşım sitelerinde ve WhatsApp‘ta yayılan, “Bu gece 00.30 – 03.30 saatleri arasında yüksek radyasyon olacak. Telefon, hücresel cihaz, tablet vb. cihazları kapatın ve vücudunuzdan uzaklaştırın” şeklindeki mesajlar hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) açıklama geldi.

BTK, gezegenin çok yüksek radyasyona maruz kalacağı yönündeki haberlere ilişkin, doğruluğu teyit edilmeyen ve kamuoyunu yanlış yönlendirme ihtimali bulunan bu tür mesajlara vatandaşların itibar etmemesi istendi.btk-aciklama

İnterneti Trolleyen Mesaj:

Acil bu gece 00:30 – 03:30 saatleri arasında telefon, hücresel cihaz, tablet vb. cihazları kapattığınızdan emin olun ve vücudunuzdan uzaklaştırın.

Singapur televizyonu haberi açıkladı. Lütfen ailenize ve arkadaşlarınıza söyleyin. Bu gece gezegenimiz için 12:30 ile 03:30 arası çok yüksek radyasyon olacaktır.

Kozmik ışınlar Dünya’ya yaklaşacaktır. Bu yüzden lütfen cep telefonunu kapat. Cihazı vücudunuza yakın bir yerde bırakmayın, bu ciddi hasara neden olabilir. Google, NASA, BBC News’ı kontrol edin. Bu mesajı sizin için önemli olan tüm insanlara gönderin.”

Mesajda BBC ve NASA kaynak gösterilmesine rağmen, NASA’da ve BBC’de böyle bir bilgi bulunmuyor.

Dolayısıyla bu mesajın dikkate alınmaması gerekiyor.