Zomato Türkiye’nin Popüler Restoran Arama Servisi Mekanist’i Satın Aldı

Zomato Türkiye’nin Popüler Restoran Arama Servisi Mekanist’i Satın Aldı

PAYLAŞ

Restoran arama uygulaması Zomato bugün, tamamı nakit olarak gerçekleşen Mekanist’in satın alımını duyurdu. Zomato, Mekanist satın alımıyla beraber Zomato, İstanbul ve Ankara’da listelediği 27,500 restoranla birlikte Türkiye çapında 50,000 restorana ulaşacak.


Zomato kurucusu ve CEO’su Deepinder Goyal
, “Mekanist, Türkiye’de restoran arama ve keşif rehberi hizmeti veren güçlü oyunculardan ve en önemli olarak değerlendirdiğimiz pazarlardan biri olan Türkiye’de Mekanist’i yanımıza alarak büyümeye devam edecek olmamızdan dolayı heyecanlıyız. Türk girişim ekosistemindeki ilk ve en başarılı markalardan biri olan Mekanist’in, Zomato’nun bir parçası olması mutluluk verici.” dedi.

Ekipler önümüzdeki aylarda Mekanist’i Zomato’ya entegre etmek için yakın temas halinde çalışacak; bu süreçte Mekanist’in trafiği ve içerikleri Zomato.com‘a taşınacak ve Mekanist kullanıcıları Zomato uygulamasını rahatça kullanabilecekler. Satın alım aynı zamanda restoran sahiplerine de oldukça cazip fırsatlar sunmakta; Zomato’nun işletmecilere özel uygulaması ve hiperlokal reklam modeli ile restoran sahipleri, hedef kitlesindeki müşterilerine ulaşıp bağlantı kurabilecek ve ilişkilerini geliştir ebilecekler.

Mekanist kurucu ortağı ve CEO’su Ali Servet Eyüboğlu, “Sekiz yıl önce üniversite yıllarında ilk adımlarını attığımız girişimimizi, Zomato gibi global ve alanında lider bir oyuncunun satın alması bizler için gurur verici bir gelişme; Zomato’nun gücü ile birlikte Türkiye’deki kullanıcılara artık daha geniş bir restoran yelpazesi sunabileceğiz. Kullanıcılar, dışarıda yemek yemeden önce kapsamlı bilgi ve çeşitli yorumları rahat ve kolay bir biçimde inceleyebilecekler. Bu gelişmenin aynı zamanda restoran sahipleri için de büyük avantaj olduğunu düşünüyoruz. Zomato şemsiyesi altında restoran sahiplerine sunacağımız özel çözümler işletmeler için büyük avantaj sağlayacak.” dedi.

Mekanist satın alımı, Zomato’nun geçtiğimiz haftalarda 52 milyon Amerikan Doları karşılığında Urbanspoon’u alarak ABD ve Avustralya pazarına girmesinden sonra altı ay içerisindeki yedinci satın alımı oluyor. Zomato bundan önce de Yeni Zelanda, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve İtalya’da satın alımlar yapmıştı.

Bir Bakışta Zomato’nun Mekanist’i satın alması

  • Zomato, Kasım 2013’te web sitesini ve mobil uygulamalarını yayına alarak Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle Türkiye’de servis vermeye başladı.
  • Zomato, 29 Ocak 2015 tarihinde Türkiye’nin en büyük restoran arama servisi Mekanist’in bedeli gizli tutulan satın alımını gerçekleştirdi.
  • Entegre edilen ürün, önümüzdeki birkaç ay içerisinde hem kullanıcıların hem de restoran sahiplerinin rahatlıkla kullanabileceği şekilde Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle yayında olacak. Entegrasyondan sonra Zomato 50,000’i aşkın restoranı kapsarken aylık trafiğini 3 milyonun üzerine çıkaracak.