1 Milyar Yahoo Kullanıcısının Hesap Bilgisi Çalındı

1 Milyar Yahoo Kullanıcısının Hesap Bilgisi Çalındı

PAYLAŞ

Dev internet şirketi Yahoo,”  hack ” haberiyle çalkalanıyor. Yahoo, 2013 yılında 1 milyar kullanıcısının hesap bilgilerinin bilgisayar korsanlarınca ele geçirildiğini açıkladı.

California merkezli şirketten yapılan yazılı açıklamada, 2013 yılına dayanan siber saldırı olayında yaklaşık 1 milyar kullanıcısının hesap bilgilerinin çalındığı duyuruldu.

2014’te de 500 Milyon Kullanıcı Bilgisi Çalınmıştı

Yahoo, geçen eylül ayında ise 2014 yılında 500 milyon kullanıcısının hesap bilgilerinin çalındığını açıklamıştı.yahoo-hack-2Son 4 ayda tarihinin en büyük iki siber saldırı olayını kamuoyuna duyuran Yahoo’nun güvenlik protokollerinin ne derece “güvenli” olduğu tartışması, Amerikan medyasında yeniden alevlendi.

Verizon’un Yahoo’yu Satın Alması Tehlikeye Girdi

verizon-yahooŞirketin 1 milyardan fazla kullanıcısını etkileyen son güvenlik açığının Yahoo’nun Verizon tarafından satın alınmasını da tehlikeye atabileceği konuşuluyor. Yahoo’yu satın almak için 4.8 milyar dolarlık teklif yapan Verizon, Yahoo’nun yaşadığı son hack olayı nı değerlendireceklerini ve nihai bir anlaşmaya varmadan önce bu incelemeden çıkacak sonucu bekleyeceklerini duyurdu.

Siber Saldırının Etkisi Yahoo’nun Hisselerini Hızla Etkiledi

Yeni siber saldırı açıklamasının hemen ardından Yahoo’nun borsadaki hisseleri yüzde 2,7 değer kaybetti.