AMD’nin Yeni İşlemcisi Ryzen Tanıtıldı

AMD’nin Yeni İşlemcisi Ryzen Tanıtıldı

PAYLAŞ

AMD’nin merakla beklen yeni nesil işlemcisi tanıtıldı. Yeni Ryzen işlemcinin hedef kitlesi Oyuncuları, içerik üreticiler ve oyun geliştiriciler.

AMD CEO‘su Dr. Lisa Su’nun açılışını yaptığı sunumda, yeni işlemcisinde ZEN adının seçmesindeki ilk sebep “denge” olarak açıklandı. İşlemcinin ismi; AMD mühendisleri tarafından seçildiği açıklandı. Denge kelimesi ise işlemcinin yüksek işlem gücünü ve düşük güç tüketimi ile kurduğu dengeyi temsil ediyor.

AMD Ryzen Teknik Özellikleri

AMD Ryzen 3.4 Ghz hızında AM4 platformunda çalışıyor. 8 çekirdek ve 16 thread a sahip işlemci 512 KB x 8 L2 + 16 (8+8) MB L3 Cache bellek miktarı ile son derece etkileyici. Ryzen işlemcisinin güç tüketim değeri ise 95W olarak açıklandı. AMD Zen – A 14nm ile üretilen işlemci düşük güç tüketimi ve yüksek performans sunmayı hedefliyor.

amd-zen-ryzen

AMD Ryzen – Intel 6900K ‘a Karşı Karşıya

amd-zen-ryzen-karsilastirma

Yapılan kısa performans karşılaştırmasına AMD Ryzen, Intel 6900K‘a karşı görüntü işleme testine tabii tutuldu. Handbrake benchmark testiyle yapılan karşılaştırmada, video dosyası Apple TV ‘e uygun formatına dönüştürülürken, Ryzen işlemci 54 saniyede, Intel 6900K aynı işlemi 59 saniyede tamamladı. AMD Ryzen’in 2017‘nin ilk aylarında satışa çıkması bekleniyor.

AMD Ryzen ‘in tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.