2020’de 3.7 Milyar Kişi 4G Kullanacak

2020’de 3.7 Milyar Kişi 4G Kullanacak

PAYLAŞ

Ericsson mobilite raporu’na göre, mobil data trafiğinin 2020 yılına kadar dünya genelinde 9 kat artması öngörülüyor.

2020 yılında dünya nüfusunun %70’inin LTE kapsama alanında olacağı ve 3,7 milyar kişinin LTE kullanacağı belirtiliyor. Türkiye’de ise 3G kullanıcılarının %40’ı, akıllı telefonlarından sınırsız mobil veri kullanmak istiyor ve %41’i hizmet kalitesinin iyileştirilmesi durumunda daha çok mobil veri kullanabileceklerini söylüyor.

Mobil data trafiği 9 kat artacak

Rapora göre 2020 yılında mobil abone sayısı 9,2 milyara; mobil geniş bant kullanıcı sayısı ise 7,7 milyara ulaşacak. Teknoloji yatırımlarının hızla devam etmesiyle beraber 2020’ye kadar, dünya nüfusunun %70’i LTE kapsamasında olacak ve 3,7 milyar kişi LTE kullanacak.

Kullanıcılar daha fazla mobil internet kullanmak istiyor

Türkiye’den akıllı telefon kullanıcılarının davranışlarıyla ilgili de çarpıcı bilgilere yer veriliyor. Buna göre, Türkiye’de akıllı telefon kullanıcılarının %65’i kapsama ve kesintisiz iletişim konularına son derece duyarlı. Diğer yandan, 3G kullanıcıları, önemli miktarlardaki data tüketen pek çok mobil servisi, oldukça yüksek yoğunlukta kullanıyor. Buradan hareketle 3G kullanıcılarının %40’ı sınırsız data planı istiyor ve %41’i daha iyi bir kapsama ve servis kalitesi olması halinde, mobil veri kullanım miktarını arttırabileceğini iletiyor. Ziya-Erdem

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem; Geçtiğimiz seneki araştırmalarımızdan 3G kullanıcılarının neredeyse yarısının 4G’ye geçmek istediğini biliyoruz. Aslında bu hız isteği, tamamen kullanıcıların yeni teknolojilere ulaşma isteğinden kaynaklanıyor. Kullanıcılar artık sınırsız internet paketleri kullanmak istiyor, kapsama ve kalite konularında ise eskiye kıyasla çok daha hassaslar. Buradan hareketle, önümüzdeki dönemde 4.5G’nin Türkiye’de hizmete sunulmasıyla, kullanıcılardan ciddi bir talep oluşacağını ve ileri teknoloji kullanımında diğer ülkelerdeki penetrasyon seviyelerine hızla ulaşacağımızı öngörüyoruz.