Apple, Beats’i 3.2 Milyar Dolara Satın Alıyor

Apple, Beats’i 3.2 Milyar Dolara Satın Alıyor

PAYLAŞ

Teknoloji devi Apple, Financial Times’ın haberine göre Beats’i 3.2 milyar dolarlık bir ödemeyle satın alacak. Resmi olarak açıklanmasa da haftaya resmi duyurunun gelmesi bekleniyor.
Apple’ın müzik devi Beats’i satın alması aynı zamanda firmanın en büyük satın alması olacak. Daha önceki en büyük satın alma Steve Jobs’un Apple’dan ayrıldıktan sonra kurduğu NeXT’in alınmasıydı.

2008 yılında müzik prodüktörü Jimmy lovine ve hip hop yıldızı Dr.Dre tarafından kurulan Beats, kısa süre içerisinde fenomene dönüştü. Ses mühendisliği, kulaklık ve müzik servisi hizmetleri veren Beats’i herkes daha çok kulaklıklarıyla tanıyordur.

Beats’in Apple’a ne katacağı konusuna gelirsek burası biraz geniş diyebiliriz. Yeni iPhone modelleri ile birlikte Beats tarafından tasarlanan özel yeni kulaklıklar verilir mi bilinmez ancak diğer yönlerden de çok işine yarayacak diyebiliriz. Öncelikle Apple ürünlerinin ses kartları, Beats mühendisleri tarafından geliştirilerek daha düzgün ve güçlü ses elde edilecektir. Böylece iPhone, iPad, iPod ve Mac ürünleri ses alanında çok daha iddialı hale gelecektir.

Öte yandan Beats’in geçtiğimiz yıllarda başlayan Spotify benzeri müzik stream servisi de Apple ile birlikte devam edecektir. iTunes ile büyük bir müzik arşivine ve satışına sahip olan Apple, Beats’in servisi ile de alternatif bir hizmet verebilir. Bunun yine Beats adıyla mı devam edeceği yoksa iTunes Stream’e mi dönüşeceği şimdilik bilinmiyor.

Apple ile Beats’in görüşmeleri geçtiğimiz dönemlerde gündeme gelmişti. Son dönemde Beats kulaklıklarının Apple Store’larda yer alması ve Beats uygulamasının uygulama içi satın alımlara açılması da anlaşıldığını gösteriyor gibi.

Bu arada Beats’in daha önce HP ve HTC ile ortak çalışmaları olmuştu.

PAYLAŞ
Önceki makaleiOS 7.1.1 ile Batarya Performansı Arttı
Sonraki makaleSomada ki Ümitli Bekleyiş Devam ediyor
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.