Apple iPhone 6 Plus İnceleme

Apple iPhone 6 Plus İnceleme

PAYLAŞ

Apple’ın değişmeyen çizgisi sayesinde kimi kullanıcılar Apple ürünlerinden vazgeçemiyor ve firmanın kemik kullanıcı kitlesini oluşturuyor. Kimi kullanıcılar da gerçekten köklü değişikliler ve daha özgür mobil işletim sistemlerini arzuluyor. Bu isteklerine karşılık bulmak için alternatif mobil işletim sistemlerine geçiyor. iOS işletim sisteminin kendine has oluşturduğu ekosistem kesinlike kusursuza yakın. Her geçen sene güncellemeleriyle daha da mükemmel olmaya yakınlaşıyor. Ama yine de çoğu kullanıcıya istediği farklılıkları sağlayamıyor. Apple iPhone 6 Plus incelemesine başlarken; tablet ve telefon melezi cihazın oldukça yüksek fiyata sahip olduğunu hatırlatalım.

Donanım ve Performansapple_a8_islemci

Apple, iPhone 6 Plus ve iPhone 6 arasında uyguladığımız Benchmark testlerinde modellerde hız ve performans açısından farklılık oluşturacak hiç bir fark bulunmadığını belirtelim. iPhone 6 Plus’da 64 bit mimarisine sahip A8 işlemcisi ve buna ek olarak yardımcı olarak hareket sensor algılayıcılarını barındıran M8 işlemcisi bulunuyor. Cihazda grafik işlemcisi olarak PowerVR GX6450 dört çekirdekli grafik işlemcisi yer alıyor. iPhone 6 Plus’da 16, 64 ve 128 GB’lık depolama alanları kullanıcılara sunulmaya devam ediyor. Apple harici bir disk alanı için herhangi bir çözümlemeye gitmeye elbette yanaşmamış. iPhone 6 Plus ‘ın 5.5 inçlik oldukça büyük sayılan ekranı, tüm gün mobil internet bağlantısı ve sosyal ağlarda harcadığımız saatlerden sonra günü başarıyla tamamlayan bir pil kapasitesine sahip. 2915 mAh değerindeki pil kapasitesi günü rahat rahat çıkarmanıza olanak sunuyor.

Tasarımiphone_6_compare

iPhone 6 Plus, Apple’ın ilk büyük ekrana sahip akıllı telefonu iPhone 6 ile arasında 0.2 mm’lik kalınlık farkı mevcut. iPhone 6 kullanımı ve avuç içerisine oturumu son derece rahat ve hafif bir cihaz. iPhone 6 Plus ise ekran ve kasa çerçeve oranının düşük olmasından ötürü tek elle kullanımı zor ve büyük olduğunu söylemeliyiz. Cihazın tasarımı konusunda Apple’ın gerçekten kasa üretimi ve tasarımının son derece kuvvetli olduğu bir gerçek. Gönül yine de isterdi ön yüzeyde hiç bi tuş yer almasın ve ekran kenarlarından feragat edilerek yeni bir cihaz karşımıza çıksın. iPhone 6 Plus, iPhone 2G’nin 2 katı büyümüş hali diyebiliriz. Cihazların Gümüş, Altın, Uzay Grisi renkleri mevcut.

Ekran

IPS teknolojisine sahip 5.5 inç büyüklüğündeki iPhone 6 Plus’ın ekran çözünürlüğü 1920 X 1080 pixel. Apple’ın Retina HD olarak adlandırdığı ekranın Piksel yoğunluğu 401 PPI. iPhone 6 Plus’ın 1300:1 kontrast oranına sahip ekranı bulunuyor. Hemen hemen aynı özelliklere sahip olduğunu düşündüğümüz kontrast oranı iPhone 6’da 1400:1 olarak geçiyor.  Diğer markaların üst seviye telefonlarına oranla düşük seviyede kaldığını söyleyebiliriz.

İşletim Sistemi ve Arayüz

iOS uygulama geliştiricileri Şubat ayı itibari ile 64 bit işletim sistemine uygun uygulama geliştirmeye başlayacağını belirtelim. Şuan için Apple Store‘da bulunan uygulamalarda 64 bit kullanılmıyor denecek kadar az. Apple Store’da bulunan uygulama sayısı Google PlayStore’a oranla daha az, ancak uygulamaların kaliteleri ve verimlilik oranları daha yüksek. iPhone 6 Plus‘ta bulunan Clever Reachability (Akıllı Ulaşılabilirlik) özelliğinin tek elle kullanamama sorununu ortadan tam olarak kaldıramasada kısmen kolaylık sağlıyor. iOS işletim sistemi iCloud ile birlikte çok daha efektif kullanılıyor. Yedeklemelerde ve yedekleri geri yüklemek gerek online gerek lokal bilgisayarınızdan geri dönmeniz çok kolay. iOS mobil işletim sistemi sistem kaynaklarını Android işletim sistemine göre daha verimli şekilde kullanıyor. Silinen uygulamaların ardından kalıntı bırakmıyor olması gibi artıları mevcut. Ancak Widget gibi çeşitli bileşenler desteğide kullanıcılarına sunmuyor.

Multimedya ve Kameraiphone-6-plus-camera

F/2.2 diyafram aralığına sahip 8 megapiksellik iSight kamerası gün ışığında oldukça tatminkar sonuçlar verirken düşük ışık performansında orta seviyede kalıyor. Optik görüntü stabilizasyonu gibi fotoğraf çekmeyi sevenlerin oldukça işine yarayacak OIS desteği de yalnızca iPhone 6 Plus’ta yer alıyor.

Cihazın video kayıt performansına söylenecek söz yok. iPhone 6 Plus‘ın 1080p video kayıt özelliği sayesinde son derece yüksek kalitede video kayıtları gerçekleştirebilirsiniz. Cihazda ağır çekim video kaydı (120 fps veya 240 fps), hızlandırılmış video kaydı kesintisiz otomatik netleme gibi özelliklerde mevcut. Ön kamerasında ise 1.2 mp çözünürlükte f /2.2 diyafram aralığında fotoğraf çekebilirsiniz.