Astell & Kern XB10 İncelemesi

Astell & Kern XB10 İncelemesi

PAYLAŞ

Bu ilginç Bluetooth DAC, ses seviyesini çok daha fazla açmanızı tetikliyor. Astell & Kern AMP AK-XB10 kullanımı, performansı ve yaşattıklarına dair uzun süreli bir deneyimin sonuçlarını aktaracağız.

Kullanım, performans ve sonuç

Astell & Kern AMP AK-XB10, son derece minimalist bir kutu içerisinde geliyor. Silindir şeklindeki kutusundan küçük kulaklık anfisi, şarj kablosu ve bir de kitapçık çıkıyor.

Öncelikle akıllı cihazınızın (örneğin iPhone) Bluetooth özelliğini açıyorsunuz, ardından AMP AK-XB10’un yan kısmındaki klipsi (üzerinden A harfi olan) sağa doğru çekiyorsunuz, bu sayede kulaklık anfisinin de Bluetooth’u açılıyor. Ön tanımlı olarak ‘XB10’ ismiyle görünüyor, eşleştir dediğinizde saniyeler içinde işlem tamamlanıyor. Şimdi sırada Astell & Kern XB10’u kulaklığınızı takmanız var; giriş kısmına taktıktan sonra artık akıllı cihazdaki seslerin tamamı kulaklığınızda. 10 metreye kadar mesafede kablosuz bir kulaklık halini alıyor mevcut ‘kablolu’ ama Bluetooth DAC aygıtına takılı kulaklığınız. Dinleme deneyimine hazırsınız…

Ses kalitesinden bahsedeceğiz, öncesinde cihazın üzerindeki bazı düğmelerden de söz edelim; ses yükseltme/alçaltma, sonraki şarkıya geçme gibi basit fonksiyon tuşları mevcut. Ayrıca arka kısmında bir klips takılabiliyor, böylelikle örneğin çantanın bir yerine ya da giysinize takabiliyorsunuz. Tüm kontrolleri de buradan yapacağınız için akıllı cihazınızı çıkarmanıza gerek kalmıyor. 3.5 mm balanssız kulaklık girişi haricinde, 2.5mm de balanslı kulaklık girişi mevcut. Bu sayede balanslı kabloya sahip kulaklıklarla da kullanma imkanı sağlıyor.

Bluetooth teknolojisi 24bit ses çözünürlüğünü destekliyor. 24bit HD ses, artık aptX HD teknolojisi ile mümkün. Bu teknoloji ise Qualcomm imzası taşıyor. Astell&Kern’in kendi teknolojisi ile aptX HD, XB10’da bir arada sunuluyor. Kayda sadık kalınarak berrak, net ve detaylı sesler sunuyor. MP3, Spotify ya da YouTube’dan dinlerken bunu fark ediyorsunuz.

Ekran_Resmi_2017-01-13_14_45_32

4-5 saat pil dayanıklılığı vaat eden cihazın şarj edilme aşaması da basit; kırmızı bir uyarı ışığı görünüyor ve bir de ses duyuyorsunuz, şarjın azaldığı anlamına geliyor. USB kablosu var; Mac ya da PC’nizin USB portu üzerinden veya bir adaptör vasıtasıyla 2 saat kadar süre içinde pili tamamen doluyor. Kullanımda 3 saat kadar sonra ise az da olsa ısındığı gözlendi. Önemsiz bir detay.

Genel hatlarıyla oldukça yetenekli, başarılı bir Bluetooth DAC ile karşı karşıyasınız. Beklentileri yüksek kullanıcılar için fiyatının hakkını kesinlikle veriyor.

Artılar

Kompakt

Şık tasarım

Performans

Ses kalitesi

Bağlantı kalitesi

Pratik kullanım

Eksiler

Uzun süreli kullanımda hafif ısınma