Asus Zenfone 2 İnceleme

Asus Zenfone 2 İnceleme

PAYLAŞ

Uzun zamandır beklenen Asus’un Zenfone ailesinin en yeni üyesi Zenfone 2 satışa sunuldu. Orta segmente hitap etmesi beklenen Asus Zenfone 2 ‘i sizler için mercek altına alacağız.

 

Multimedya Özellikleri 

Asus Zenfone 2 de düşük ışık çekim modları dikkat çekiyor. Pikselleri birleştirerek megapiksel değerini düşürüyor ancak kaliteyi arttırıyor. 13 MP arka kamerası ile mükemmel fotoğraflar çekme imkanı sağlanmaktadır.

Dual Tone Flash‘a sahip olması epey ilgi çekmektedir. Dual Tone Flash nedir diyorsanız Dual Tone Flash farklı ışık ortamlara göre kendisinin en uygun flaş boyutu ayarlayan flaş türüdür Asus Zenfone 2 de bu özelliğin olması kullanıcılara düşük ışıklı ortamda çekilen fotoğraflarda epey avantaj sağlamakta.

Ön kamerada bulunan 5 MP’lik algılayıcı 85 derecelik yapıya sahip daha güzel ve geniş açılı öz çekimlerin yapılmasına elverişlidir.


zenfone-2

Teknik Özellikleri

Bildiğiniz üzere android telefonlarda yer alan dalvik işlemsel mantığının fazla Ram tüketimi bulunmakta. Özellikle çoklu uygulamalarda ortaya çıkan ciddi ram sıkıntıları Asus Zenfone 2 ile son bulacak. Asus Zenfone 2 Dünyada ilk 4 GB Ram özelliğine ulaşan akıllı telefon ünvanını aldı.

Zenfone 2’de hayat bulan 4 çekirdekli Intel Atom Z3580 işlemciye sahiptir. Çekirdeklerin frekans hızı ise 2.3 Ghz.

Hızlı şarj desteği ile 39 dakikada yüzde 60 şarj olan Asus Zenfone 2 için 3000 mAh batarya değeri hızlı şarj ve kullanım süresi sunmaktadır. Asus Zenfone 2’ nin  5.5 inç IPS panele sahip canlı ve geniş ekranı bulunmaktadır. Full HD 1920×1080 çözünürlüğe sahip ekranı güneşli havalarda kullanıcıyı yormadan rahatlıkla görüntülenebiliyor. Daha önceki Zenfone’lara göre daha parlak ve daha canlı.  Asus Zenfone 2 nin çift SIM kart desteği bulunmaktadır ve birden çok telefon taşımak zorunda kalan kullanıcılar için oldukça iyi bir seçimdir.

Asus Zenfone 2 için 64 GB MicroSD bellek kartı ile ekstra depolama alanı kazanmak mümkündür.  Ekranın dışında bulunan donanım tuşlarının aydınlatmadan yoksun olması Asus Zenfone 2 için dezavantaj oluşturmakta.

asus-zenfone-2

Arayüz ve Tasarım

asus-zenfone-2-2

Yurt dışında 200-300$ civarında satışı bulunan Asus Zenfone 2 ülkemizde bulunan vergilendirmeden ötürü, yurtdışındaki fiyatına göre kullanıcılara dezavantaj oluşturuyor. Orta segment ve çift sim kart desteği bulunan Zenfone 2 fiyat / performans açısından son derece ideal bir telefon.

Telefonun arka yüzeyine baktığımızda fırçalanmış yüzeyi hem kullanım açısından insan eline doğal bir his ve hoş bir görünüm sağlıyor. Metalik görünümlü  plastik yapıya sahip olan Asus Zenfone İf tasarım ödülünü almıştır. Gövde içerisine yerleşik kamera ve lens tasarım olarak arka kapağı dahada şık bir görünüme kavuşturmuş. Arka kısmında ses kısma ve açma tuşlarının konumlanması LG G serisine benzemiş olsada açma-kapama tuşunun üst tarafta olmasıyla kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Telefonun yan kısımlarında konumlandırılmış hiç bir tuş bulunmamaktadır.

Asus Zenfone 2’ temiz kullanıcı ayarlar menüsü ve ZenUI arayüzü kullancıların büyük ilgisini çekmiştir.

Hızlı ve sık güncelleme alan Asus Zenfone 2, Android 5.0 lollipop işletim sistem ile çalışmaktadır.

Asus Zenfone 2 ekranında yer alan Corning Gorilla Glass 3 koruma kullanılmış.  Corning Gorilla Glass 4’ün piyasadaki diğer ürünlerde kullanılmasına rağmen Asus tercihini bir önceki ekran koruma teknolojisinden yana kullanmış.

Plastik yapıya sahip olan Asus Zenfone 2 ’nin 174 gramlık ağırlığı cihazı elimize aldığımız andan itibaren kullanıcısına sağlamlık hissiyatı vermektedir.