Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın: ’27 Milyon Doları 114 Çalışanına Pay Etti

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın: ’27 Milyon Doları 114 Çalışanına Pay Etti

PAYLAŞ

Geçtiğimiz aylarda Delivery Hero tarafından 589 milyon dolara satın alınarak Türkiye’de en büyük internet satışına imza atan Yemeksepeti’nin CEO’su Nevzat Aydın, satıştan elde ettikleri paranın 27 milyon dolarını 114 Yemeksepeti çalışanıyla paylaştıklarını belirtti.

Hürriyet’ten Ayşe Arman’a konuşan Nevzat Aydın, Arman’ın “Bu paranın hepsi benim olsaydı!” dediğiniz olmadı mı? şeklindeki sorusuna ”Hayır. Tam tersi, kazandığımız paranın 27 milyon dolarını, 114 çalışanımızla paylaştık” şeklinde yanıt verdi.

nevzat-aydin

Röportajın bir bölümü şöyle:

  • “Manyak mısın, satsana!” diyen olmadı mı?

Olmaz mı? Teklif 50 milyon dolarken, “Hemen satalım, çıkalım!” diyenler de vardı. Bence iki önemli nokta var: Biri, demin dediğim gibi, 500’e bile hayır diyebilmiş olmak. İkincisi de, seçime bir ay kala, doların tavan yaptığı bir dönemde, şirketin değerini hâlâ bu seviyelerde tutabilmek…

  • Peki “Bu paranın hepsi benim olsaydı!” dediğiniz olmadı mı?

Hayır. Tam tersi, kazandığımız paranın 27 milyon dolarını, 114 çalışanımızla paylaştık.

  • Ciddi misiniz?

Hem de çok. Kötü örnek olduk başka patronlara. Bizden nefret edecekler. Ama durum bu. Hiçbir sözümüz, yükümlülüğümüz olmamasına rağmen, şirketin bu satıştan elde ettiği paranın 27 milyon dolarını çalışanlarla paylaşıyoruz.

  • Alan şirket mi veriyor bu parayı? Siz, kendi kazandığınızı mı paylaşıyorsunuz?

Kendi kazandığımızı dağıtıyoruz. Vergisi ödenmiş bir şekilde. Bu, Türkiye’de bir ilk bu arada.

  • Neden böyle bir şey yapıyorsunuz?

Çünkü ortada bir başarı varsa, bunu hep beraber gerçekleştirdik.

  • Peki “Arkadaşlar sizlere, 27 milyon doları prim olarak paylaştıracağız!” dediğinizde naptı insanlar, nasıl tepki gösterdiler?

Ağlayanlar, mektup yazanlar, çığlık atanlar… Duygulu şeyler yaşandı tabii. Çünkü insanların hayatını etkiliyorsunuz. İnsanlar ev alabiliyor, araba alabiliyor. Öbür türlü 3-5 bin lirayla ya da 7 bin lira maaşla, hayat boyu yapamayacakları bir- takım şeyleri, bu kadar yüksek rakamlarla bir anda gerçekleştirebiliyor. İyi bir şey.
Keşke daha fazla verebilsek…