BitTorrent’ten The Interview İçin Sony’e ‘Torrent’ Teklifi

BitTorrent’ten The Interview İçin Sony’e ‘Torrent’ Teklifi

PAYLAŞ

BitTorrent, hacker’ların tehdidi üzerine gösterimi iptal edilen The Interview filminin torrent olarak sunulması için Sony Pictures’a teklif götürdü. BitTorrent, filmin evlerde güvenli bir şekilde izlenmesi gerektiğini savundu.

 

Sony Pictures’a siber saldırı düzenleyen ‘hacker’ların tehdidi üzerine gösterimden kaldırılan ve geleceği belirsizliğe düşen The Interview, torrent olarak sunulabilir.

Sony Pictures CEO’su Michael Lynton, ABD ile Kuzey Kore arasında diplomatik krize neden olan filmi göstermek isteyen büyük video firmaları bulunmadığını belirtmişti. Sony, The Interview’ı yayınlamak için alternatifler aradıklarını belirtirken, şirketin avukatı David Boies, ‘filmin sinemalarda gösterilmeyecek olmasının bir ertelemeye işaret ettiğini’ söylemişti.

Bu açıklamaların ardından filmin internette bedava sunulmasına yönelik talepler artarken, BitTorrent, The Interview’ı torrent olarak sunabileceklerini duyurdu. BitTorrent, ‘The Interview hakkındaki gelişmeleri herkes gibi yakından takip ettiklerini, Sony’nin aradığı alternatife cevap olabileceklerini’ belirtti.

Tehditlere boyun eğmemek için

BitTorrent, ortaya çıkan şartlar altında The Interview’ı yayınlamayı kabul edeceklerini, böylece Sony’nin kendi filmini yeniden kontrol edebileceğini ifade etti.

BitTorrent, bu hamleyle hem tehditlere karşı boyun eğilmemiş olacağını, hem de herkesin evinde güvenle filmi izleyebileceğini savundu. Peer-2-peer istemcisi, aynı zamanda ifade özgürlüğünün de bu şekilde savunulacağını belirtti.

Açıklama, Sony’nin BitTorrent Bundle’ı kullanarak indirme işlemi için ücret belirleyebileceği belirtildi. BitTorrent, korsan sitelere kıyasla bu yöntemin güvenli olduğunu not düştü.

Dosya paylaşımı ve indirmenin yasal olduğu BitTorrent, bu özelliğiyle korsan sitelerden farklılaşıyor. Sony, henüz kendisine sunulan teklife cevap vermiş değil.

PAYLAŞ
Önceki makaleOkullara 101 Bin Akıllı Tahta Daha Geliyor
Sonraki makaleSony Xperia Z4, CES 2015 Öncesi Görüntülendi
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.