Doğal Yollar İle Enerji Üreten Kapsül Ev

Doğal Yollar İle Enerji Üreten Kapsül Ev

PAYLAŞ

Gezegenin neresinde olursanız olun rüzgar ve güneş enerjili bu küçük kapsülde yaşamak size bir bilim kurgu filminden çıkmış hissi yaratabilir ama Avrupalı bir şirket kapsül ev üretmeye başlıyor.

Eko Kapsül isimli ev konsepti, insanlara şebekeden bağımsız yaşam hakkı sunuyor.

Şirketin websitesinde söylendiğine göre, “Muazzam ömrü, dünya çapında taşınabilirlik ve esnekliği ile geniş bir uygulama yelpazesine sahip, örneğin bağımsız bir araştırma istasyonu, acil durumlar için misafir evi ya da insani yardım birimi.”

 

Yaklaşık 3-metrekare yaşam alanı sunan Eko Kapsüller birer yatak, mutfak, banyo ve bir masa ve sandalyelik küçük çalışma alanı barındırıyor. Ayrıca yağmur suyunu toplayan kapsülde sıcak su ve sifonlu tuvalet de var.

Rüzgar ve güneş enerjisi ile çalışan kapsülde bir rüzgar türbini ve güneş paneli bulunuyor. Kapsül 9,744 watt-saatlik batarya sağlayabiliyor. Şirkete göre kapsül, rüzgar ve güneş enerjisi ve su toplama sistemiyle şebekeden bağımsız yerlerde yaşam alanı sağlayacak.

 

Şirket henüz kapsüllerin fiyatını açıklamadı ancak şirketin belirttiğine göre 2016’nın başlarında ön siparişlerin teslim edilmesi planlanıyor ve fiyatlar yere göre değişecek. Taşıma giderleri New York için 2,394 $ olurken Avustralya Melbourne için 1,632 $ taşıma gideri çıktığı söyleniyor.

Eko Kapsül bu hafta Avusturya Viyana’da Pioneers Festival’de görücüye çıkacak.