ESET NOD 32 Antivirüs Yazılımı İncelemesi

ESET NOD 32 Antivirüs Yazılımı İncelemesi

PAYLAŞ

ESET NOD 32, antivirüs yazılımı, tüm yönleri ile inceleme konuğumuz oldu. İşte öne çıkan yönleri ile Windows kullanıcıları için iddialı bir güvenlik çözümü…

Öncelikle ESET NOD 32 Antivirüs‘ü bilgisayarımıza nasıl kuracağımıza değinelim.

ekran_resmi_2016-12-12_11_58_03

ESET’in kendi sitesinden satın mı alacağınıza yoksa deneme sürümünü mü kullanacağınıza karar verdikten sonra paylaşılan indirme linkinden programı indirip kuruluma başlayabilirsiniz. ESET, 30 gün boyunca NOD 32 Antivirüs’ün tüm özelliklerini kullanıcılara ücretsiz olarak sunuyor. Kurulum esnasında sağ taraftan ücretsiz deneme lisansını seçip kullanımınıza devam edebilirsiniz…

ekran_resmi_2016-12-12_11_58_32

Arayüz

Bu tarz yazılımlarda özellikle profesyonel olmayan ev kullanıcıları için arayüz son derece önemli. İstenilenlerin kolayca ulaşabilmesi ve ayarlamalarını yapabilmesi için sade bir arayüz şart. ESET bu konuda gayet iyi bir deneyim sunuyor. Soldaki menülerden ihtiyacınız olan noktalara tek tıkla ulaşmanız mümkün. Göz yormayan tasarımı ve birbirine uyumlu renklerin kullanımı da dikkat çekiyor.

ekran_resmi_2016-12-12_11_58_45

Kullanım

ESET NOD 32 Antivirüs’ü bilgisayarınıza ilk kurduğunuzda eğer güncellemeleri tam ise bilgisayarınızı taramaya başlıyor. İsterseniz bunu durdurup daha sonra kendinizin özelleştirdiği bir tarama da başlatabilirsiniz. Bunu sol taraftaki ‘Bilgisayar taraması’ sekmesine tıklayıp aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi gelişmiş taramalar bölümünden özel taramayı seçerek yapabilirsiniz. Yapacağınız taramaların süresi diskinizin büyüklüğü ve bilgisayarınızın performansına göre değişecektir.

NOD 32 Antivirüs bilgisayarınızdaki zararlı yazılımları tararken eğer bir tehdit bulduysa bunu size anlık olarak gösteriyor. Aynı zamanda bu tehditin NOD 32 tarafından temizlenip temizlenmediğini de görebilirsiniz. Bu ekrandan taranan nesneleri ve taramanın başladığı andan itibaren ne kadar süre geçtiği gibi bilgileri görerek tarama sürecini takip edebiliyorsunuz.

ekran_resmi_2016-12-12_11_58_58

Güncellemeler

NOD 32 Antivirüs‘ün güncel kalması yeni tehditlere karşı önlem almanız açısından büyük önem taşıyor. NOD 32 otomatik olarak güncellemeleri kontrol ediyor, ancak bunu elle de kontrol etmeniz mümkün.

Araçlar

Bu bölümde günlük dosyaları, çalışan işlemler, koruma istatistikleri, etkinlik izleme gibi şeyleri görüntüleyebilmemizin yanı sıra görevleri zamanlamamıza yarayan ya da karantinaya alınmış dosyaları görüntülememizi sağlayan işlemler dahi yapabilmemiz mümkün. Çalışan işlemler ve etkinlik izleme kısımlarından ise bilgisayarımızda o an çalışan programın detayları ve sistemin ne kadar bellek tükettiği gibi detaylara ulaşabiliyoruz.

Araçlar sekmesinde yapabileceklerinizi bu kadarla da sınırlı değil. Daha gelişmiş kullanıcılar için önerdiğimiz ESET SysInspector ile sisteminiz hakkında ayrıntılı bilgiler toplayan bir -sistem görüntüsü- oluşturabiliyorsunuz. Bu görüntüyü oluşturmak bilgisayarınızın performansına göre süre alabilir.

Araçlar sekmesinde programın bazı görevlerini zamanlayabilir, herhangi bir dosyanın analizi için ESET’e gönderebilir ve bugüne kadar karantina altına alınmış dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Ayarlar

Ayarlar sekmesinden ise ESET NOD 32 Antvirüs‘ün çalışma şeklini ve bilgisayar korumasına doğrudan etki eden özellikleri kontrol edebiliyorsunuz. Bilgisayar koruması altındaki özelliklerden oyun modu dikkat çekiyor. Bu mod açıldığında program açılır pencereleri, güncelleştirmeleri ve zamanlanmış görevleri devre dışı bırakarak CPU kullanımını azaltıyor.

eset5

İnternet koruması

ESET NOD 32 Antivirüs sisteminize sadece bilgisayar koruması sağlamıyor aynı zamanda önemi oldukça büyük olan internet koruması hizmeti de veriyor. Yazılım kullanıcılara internet koruması adı altında web erişimi koruması, e-posta istemcisi koruması, kimlik avı koruması gibi hizmetler sunuyor. Böylelikle sisteminiz hem dolandırıcılara hem de zararlı yazılımlara karşı tam teşekküllü bir koruma içerisinde oluyor.

Performans

ESET NOD 32 Antivirüs ortalama seviye bir kullanıcı için kullanımı oldukça kolay ve zararlı yazılımlara karşı son derece güçlü bir antivirüs programı. Programın özellikle malware tespitindeki başarısı oldukça dikkat çekiyor. NOD 32 Antivirüs‘ün internet ve bilgisayar koruması adına gerçekten iyi bir iş çıkarttığını söyleyebiliriz. Ayrıca sistemi yormadan çalışıyor.

Sonuç

ESET NOD 32 Antivirüs bilgisayar ve internet koruması performansında Gezegende.com’dan tam not aldı. ESET NOD 32 Antivirüs‘ü tavsiye ediyoruz. Detaylar için ESET‘i ziyaret edebilirsiniz.