Avrasya Tüneli’nin İsmi Belli Oldu

Avrasya Tüneli’nin İsmi Belli Oldu

PAYLAŞ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Tünelin ismini belirlemek için yapılan anket iptal edildi. Projenin isminin “Avrasya Tüneli” olarak kalacağı belirtildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, boğazın iki yakasını deniz altından birleştiren Avrasya Tüneli projesiyle ilgili anketin iptal edildiğini belirterek, buranın adının “Avrasya Tüneli” olarak kalacağını söyledi. İki kıtayı boğazın altından birleştiren Avrasya Tünel 20 Aralık’ta hizmete girecek.avrasya-tuneli

Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti

Tünelin geçiş ücretine yönelik açıklamalarda Ahmet Arslan; “21 Aralık’tan geçerli olmak üzere biz resmi ücreti değil, bir ücret belirleyeceğiz. 31 Aralık’a kadar o ücretle geçilecek. 11 günde toplayacağımız parayı da sosyal sorumluluk projesini aktaracağız. Ücretsiz yapmayacağız” ifadesini kullandı.

Avrasya Tüneli geçiş ücreti 31 Aralıktan sonra netlik kazanacak.

Avrasya Tüneli, denizin 106 metre altına inşa edildi. Göztepe’den Kazlıçeşme’ye 15 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor. İki yaka arasında 1-1,5 saatlik ulaşım süresini 15 dakikaya düşürecek. Sadece Otomobil ve minibüslerin kullanacağı tünel büyük araçlara yasak.