Festival Filmlerine Sansür İddialarına Yalanlama

Festival Filmlerine Sansür İddialarına Yalanlama

PAYLAŞ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Mesut Cem Erkul, “Festival filmlerini denetleme, filmlere ceza verme, sansürleme yetkimiz yok” dedi.Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Mesut Cem Erkul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında yer alan, “Festivallere bakanlık sansürü geleceği” yönündeki iddiaların hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Söz konusu haberlerde, İstanbul Film Festivali yöneticilerinin, Bakanlıktan bir yazı aldığının ve bu yazıda, festivalde gösterilecek hem yerli hem de yabancı yapımların Bakanlıktan onay alması gerektiğinin öne sürüldüğüne dikkati çeken Erkul, şöyle konuştu:

“Sansürvari yeni bir uygulama başlıyor ifadesi kesinlikle yanlıştır. 9 Ocak’ta gönderilen yazıda, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in sanatsal etkinlikler kapsamında gösterilecek filmler başlıklı 15. maddesi belirtilerek; başka herhangi bir ticari dolaşım veya gösterim söz konusu edilmeksizin ülke içinde düzenlenecek fuar, film festivali, şenlik ve benzeri sanatsal etkinliklerde halka gösterilmek veya yarışmalara katılmak üzere yurt dışından getirilen yabancı menşe filmlerin gösteriminden doğan her türlü sorumluluğun, bu etkinliklerin komitelerine ait olduğuna, fıkrada bahsi geçen etkinliklerle ilgili düzenleme komitelerinin, sanatsal etkinlikler komisyonundan olumlu görüş almaları gerektiğine ve yerli filmlerin de kayıt ve tescil edilmiş olmak kaydıyla bu etkinliklere katılabildiğine yer verilmiştir.”

Bu sebeple iddiaların gerçekle bağdaşmadığını ifade eden Erkul, şunları söyledi:

” Bu uygulama 2004’ten bu yana yürürlükteydi. Filmlerin festivallerde gösterilmesi için gereken kriterler var. Yerli filmlerin gerektirdiği ölçütlerle yabancı yapımlarınki farklı. Yerli filmlerin festivalde gösterilebilmesi için filmlerin kayıt tescil edilmesi gerekiyor. Bu işlem de Telif Hakları Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülüyor. İstanbul’da bir birimimiz var, filmlerin kayıt tescilleri bir kaç saat içinde orada hemen yapılıyor. Yabancı filmlerin gösterime girebilmesi için de bizim herhangi bir müdahalemiz zaten yok. Bunlar yönetmelikle belirtiliyor. Sanatsal Etkinlikler Komisyonu da tamamen meslek birliklerinden üyelerin oluşturduğu bir komisyon. Bakanlıktan temsilci yok bu komisyonda.”

 

PAYLAŞ
Önceki makaleİtfaiyede Google Glass Dönemi
Sonraki makaleEn İyi Cydia Repo Adresleri
Gezegende.com, teknoloji, bilişim, sosyal medya ve internet odaklı haber portalıdır. 2013 Temmuz ayında yayına başlayan Gezegende.com'u yakından takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK