Firefox Gücünü Chrome Eklentileriyle Birleştirecek

Firefox Gücünü Chrome Eklentileriyle Birleştirecek

PAYLAŞ

Popüler web tarayıcılarından Firefox’ta değişiklikler yapılacağı bildirildi. Yapılacak değişiklikler ile Chrome ve Opera eklentileri kolayca Firefox‘a uyumlu hale getirebilecek.

Mozilla eklenti geliştiricisi Kev Needham blog sayfasında Firefox’a yenilikler geleceğini duyurdu. Needham’ın yayınladığı yazıda, Mozilla’nın  popüler web tarayıcısı Firefox için bazı büyük değişiklikler yaptığı yazdı. Firefox‘un yakında WebExtensions adında yeni bir eklenti API’si kullanacağını ifade eden Needham, bu sayede geliştiricilerin Chrome ve Opera için hazırladıkları eklentileri kolayca Firefox’a uyumlu hale getirebileceklerini duyurdu.

firefox

22 Eylül’de Firefox 41 sürümünün yayınlanması planlanıyor. Bu sürüm ile birlikte tarayıcıyı çoklu süreç mantığında çalıştırma (Electrolysis) yeniliği ve zararlı yazılımlara karşı da daha fazla güvenlik sunulacak. 15 Aralık’ta ise yeni eklenti API’siyle Firefox 43 sürümünün yayınlanması öngörülüyor. Gelmesi beklenen büyük yenilikle birlikte bir takım olumsuz gelişmelerin de olabileceği söyleniyor.