Galatasaray – Juventus Maçı Hakkında

Galatasaray – Juventus Maçı Hakkında

PAYLAŞ

Merhaba Gezegende.com ailesi. Gezegende ki ilk yazımda geçtiğimiz günlerde oynanan ve Türkiye için büyük önem taşıyan bir maç hakkında konuşmak istedim.

Galatasaray’ın bildiğiniz üzere salı akşamı oynanacak olan Juventus maçı yoğun kar yağışının ardından 32. dakikada erteleme kararı ile bir sonraki güne ertelenmişti. Taraftarlara yapılan anonstan beş dakika sonra taraftarların yüzde 95’i stadı boşalttı. Merak ettiğim konulardan en önemlisi bu olayın Türkiye’de olduğunu ve o kadar az kar yağışının ardından maçın iptal edilmesinin peşinden gelecek olan olaylar. Bu olay eğer ülkemizde yaşansaydı neler olurdu ? Buradan UEFA karşısında boynumuz kıldan ince diye düşünebilir miyiz ? UEFA’ya gerçekten saygımı duyuyoruz  ?galatasaray_juventus

İlk yazımda Türkiye Futbol Federasyonu’nu eleştirmek istemiyorum. Ancak maalesef ülkemizdeki futbol kalitesinin buraya gelmesindeki aklıma gelen sorumluların en başında geliyor TFF. Neredeyse aldığı tüm kararlar tartışılıyor. Otorite sıfır, şeffaflık yok. Bunlardan en önemlilerini hemen sıralayalım. İlk önce sporda şiddeti önlemek amacıyla derbi maçlarındaki taraftar sınırlandırılması. Benim değerlendirmem ile skandal olan seyircisiz oynama cezasına getirilen kadınlar ve çocuklar stada girebilir skandalı. Yabancı oyuncu sınırlandırılması, Fethiyespor’a verilen gözdağı, Drogba ve Eboue’ye “Mandela Şoku”. Türkiye’nin futbolu iyi yönetilmiyor.

Peki biz UEFA’ya neden saygı duyuyoruz ? Çünkü UEFA bu zamana kadar hep doğru olanın peşinden koştu. Irkçılığa ve sporda barışa yönelik çalışmaları küçümsenecek çalışmalar değil. Bu nedenle taraftarların UEFA’ya karşı bir sempatisinin olduğunu düşünüyorum.

Galatasaray, büyük bir başarı ile Juventus’un ayağını kaydırdı ve Şampiyonlar Ligi’nde son on altı takımdan biri oldu. Geçen senede çeyrek finale çıkması ve tekrar aynı başarıyı gösterme fırsatı bulması gerçekten Türkiye için çok önemli gelişmeler. Türkiye iyi yönetilmese bu ülkede hala iyi futbol var. Bununda temel nedenlerinden birinin Galatasaray ruhunun olduğunu düşünüyorum. O gün sahada futbolcularımız o ruhu göstermiş olmasalardı bugün yine Türk futbolunun kötü gidişatından konuşuyor olacaktık. Bu yüzden temsilcimiz Galatasaray’a teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.