Milli Takım Geri Dönüyor !

Milli Takım Geri Dönüyor !

PAYLAŞ

A Milli takımımız çarşamba günü İsveç karşısında oynadığı karşılaşmadan 2-1 galibiyet ile ayrılmayı başardı. Aslında bu maça sadece bir dostluk maçı adı vermek yanlış olur. Bu maç aslında milli takımın toparlanma evresine girdiğini ve bundan sonra son yıllarda görmekten bıktığımız milli ruhtan uzak takımı görmeyeceğimizi gösteriyor. Bu kadar net konuşmamın birçok nedeni var.

Son yıllarda sanki ülkenin çeşitli takımlarından zorla getirilmiş ve 90 dakika oynatılmaya çalışan bir milli takım görmeye alışmıştık. Oynayan oyuncularımızın para için oynadığını da birçok maçta konuşmuştuk. İşte dünkü maça farklı dememin en önemli noktası bu. Oyuncularımız gerçekten kazanmak için oynuyor. Bu ruhu onlara kazandıranın kesinlikle Fatih Terim den başkasının olmadığını düşünüyorum. Galatasaray ile büyük başarılara imza atmış, Türkiye’nin en iyi kariyerine sahip teknik direktörü Fatih Terim övgüleri hak ediyor. Belki sahanın içerisindeki futbolcular geçen senelerde gördüğümüz futbolcuların bir benzeriydi ama istek ve arzuları kesinlikle o senelerle bağdaştırılamaz.

HENÜZ İŞİN BAŞI

Milli takımımız attığı bu büyük adımlarla uzun yol kat etmesine rağmen henüz yolun başında diyebiliriz. Oyuncuların bireysel olarak maximum düzeyde oynadığını söylemek mümkün değil. Özellikle Burak Yılmaz ve Nuri Şahin gibi üst düzey futbolcuların İsveç karşısında performanslarını zorlamadıklarını görüyoruz. Ancak Nuri Şahin’in maç sırasındaki güzel hareketini unutmamak gerekiyor. Semih Kaya ise defansta yaptığı bariz bir hata ile gündeme gelsede maçın genelinde kötü değildi. Arda Turan’a ise Avrupa yaramış demek çok doğru olacaktır. Son yıllarda milli takımda bu kadar iyi, arzulu, mücadeleci bir kaptan görmemiştik. Mevlüt ise güzel işler yaparak takımına hep güzel bir gol kaptı hemde zaman zaman İsveç defansının dengesini bozmayı başardı.

Milli takımımıza başarılarının devamını diliyorum fakat maç sırasında dikkatimi çeken çok mühim bir konu var. Eskiden maçı izlediğimizde stad adeta kırmızı beyaza boyanmış olurdu. Şimdi ise birçok rengin sahip olduğu bir tribüne dönmüş. Bu konuda taraftarlarımız daha duyarlı olmalı.