Google Drive ve Dropbox’a erişim engeli geldi

Google Drive ve Dropbox’a erişim engeli geldi

PAYLAŞ

Bulut depolamanın en çok kullanılan sistemi olarak bilinen Dropbox ve Google Drive’a ülkemizde erişim engeli getirildi.

Dropbox ve Google Drive gibi popüler bulut depolama sistemlerine olan erişime dün akşam saatlerinden itibaren yasak geldi. Dropbox’a gelen erişim engelinin ardından yasak Google Drive ‘a uygulanmaya başlandı.

Dropbox ve Google Drive neden engellendi?

Resmi makamlar tarafından konu ile ilgili yapılan net bir açıklama bulunmuyor. Ancak söylentilere göre RedHack hacker topluluğu tarafından Dropbox ve Google Drive bulut sistemine devletin üst makamlarına ait kişilerin e-postalarını yayınlanmasından dolayı erişim engeli geldiği sebebi düşünülüyor.

dropbox

logo_of_google_drive

Çok Sayıda Kullanıcı Mağdur

Sansür kararı çok sayıda kişiyi mağdur etti. Bu servisleri ders notları için kullanan öğrenciler de var, iş hayatında kullanan çalışanlar da. Dropbox ve Google Drive da bir çok kullanıcının kişisel verileri, fotoğrafları, belge ve dokümanları bulunmakta.

Geçtiğimiz senelerde DNS değişikliği yapılarak erişime engellenmiş sitelere giriş sağlanabiliyordu. Ancak değişen alt yapı ve güvenlik önlemleri sebebiyle DNS değiştirme yöntemi şu an için kullanılamıyor. Burada kalan ve erişim engeline takılan dosyalarınıza şu an için sadece VPN desteğiyle erişim sağlayabilirsiniz.